New York
37°
Clear
7:00 am4:29 pm EST
4mph
46%
30.44
FriSatSun
46°F
57°F
45°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Publicystyka
Kultura

„IO” Jerzego Skolimowskiego powalczy o nominacje do Europejskch Nagród Filmowych

19.08.2022

Doceniony w Cannes nagrodą jury „IO” Jerzego Skolimowskiego znalazł się na liście filmów, które powalczą o nominacje do Europejskich Nagród Filmowych. Jego konkurentami będą m.in. „W trójkącie” Rubena Ostlunda, „Matki równoległe” Pedro Almodovara i „Alcarras” Carli Simon.

Europejska Akademia Filmowa opublikowała na swojej stronie internetowej 30 tytułów, które mają szanse na nominacje do Europejskich Nagród Filmowych. We wrześniu lista zostanie rozszerzona o 10-15 kolejnych produkcji. „Do nagród kwalifikują się europejskie filmy, które – oprócz spełnienia innych kryteriów – miały premiery między 1 czerwca 2021 r. a 31 maja 2022 r. i które mają europejskiego reżysera” – przypomniano w komunikacie.

Wśród filmów, które powalczą o nominacje, znalazł się „IO” Jerzego Skolimowskiego, doceniony w maju w Cannes nagrodą jury. Tytułowym bohaterem obrazu jest osiołek, który występuje w cyrku z młodą artystką o pseudonimie Kasandra (Sandra Drzymalska). Dziewczyna troskliwie się nim opiekuje, a IO darzy ją bezwarunkową miłością. Niestety, kiedy po demonstracji przeciwników wykorzystywania zwierząt do cyrku wkraczają komornicy, owa dwójka musi się rozdzielić. Osiołek trafia do stajni, a później jeszcze kilkakrotnie zmienia właścicieli. Opiekę nad nim sprawują m.in. kierowca tira (Mateusz Kościukiewicz) i włoski ksiądz (Lorenzo Zurzolo), który zabiera zwierzę do posiadłości hrabiny (Isabelle Huppert).

Współscenarzystką i współproducentką filmu jest Ewa Piaskowska. Za zdjęcia odpowiada Michał Dymek (część z nich zrealizowali Michał Englert i Paweł Edelman), a za montaż – Agnieszka Glińska.

Konkurentami „IO” będą m.in. „W trójkącie” Rubena Ostlunda, „Matki równoległe” Pedro Almodovara i „Alcarras” Carli Simon. Do kogo ostatecznie trafią nominacje – dowiemy się 8 listopada. Gala wręczenia nagród odbędzie się 10 grudnia w Reykjaviku na Islandii.

Europejskie Nagrody Filmowe (European Film Awards) to najważniejsze wyróżnienia na Starym Kontynencie, odpowiednik amerykańskich Oscarów, przyznawane przez filmowców zrzeszonych w Europejskiej Akademii Filmowej. Zostały wręczone po raz pierwszy w 1988 roku. Statuetkę za najlepszy film otrzymał wówczas Krzysztof Kieślowski za „Krótki film o zabijaniu”. W ostatnich latach nagrody odebrali m.in. Dorota Kobiela i Hugh Welchman za polsko-brytyjską animację „Twój Vincent”, Anna Zamecka za dokument „Komunia” i Paweł Pawlikowski za „Zimną wojnę”. (PAP)

autorka: Daria Porycka

dap/wr/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY