New York
75°
Partly Cloudy
5:46 am8:19 pm EDT
2mph
79%
30.07
ThuFriSat
84°F
86°F
86°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat

ISW: Putin zawiesza mobilizację, by ułatwić organizację jesiennego poboru do armii

15.10.2022

Zapowiedziane przez Kreml zawieszenie mobilizacji w Rosji wynika prawdopodobnie z potrzeby odciążenia komisji uzupełnień, tak by mogły się one zająć jesiennym poborem w Rosji – ocenia w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Amerykański think tank zauważa, że Władimir Putin ogłosił w piątek, iż „częściowa mobilizacja” zakończy się „za około dwa tygodnie”, a w tym samym czasie zacznie się „odroczony wcześniej jesienny pobór”. ISW przypomina, że Putin wcześniej przełożył pobór z 1 października na 1 listopada, prawdopodobnie dlatego, że komisje uzupełnień zajęte były mobilizacją. „Putin chce więc zapewne zatrzymać albo zakończyć swoją częściową mobilizację, aby uwolnić zasoby biurokratyczne na rzecz poboru” – podsumowują analitycy.

ISW zwraca uwagę, że jesienny pobór przewiduje powołanie 120 tys. mężczyzn w Rosji, ale aneksja okupowanych obszarów Ukrainy „zmienia metodę obliczania”. Podczas gdy prawo rosyjskie nie zezwala na wysyłanie żołnierzy poborowych za granicę, to Moskwa uważa teraz tereny okupowane za swoje terytoria, a więc legalizuje użycie poborowych na linii frontu – ocenia ISW.

W analizie opublikowanej w piątek wieczorem (czasu lokalnego) amerykański think tank wyraża wątpliwość, czy Alaksandr Łukaszenka przystąpi do wojny po stronie Rosji. Tworzyłoby to bowiem „zagrożenie dla zdolności jego reżimu do utrzymania się”, ponadto jakość armii białoruskiej jest niska – argumentują analitycy. Oceniają, że Moskwa „prawdopodobnie używa jako oręża obaw o dołączenie się Białorusi do wojny – po to, by przykuć oddziały ukraińskie do granicy ukraińsko-białoruskiej”. (PAP)

ulw/ adj/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner