New York
75°
Clear
5:36 am8:27 pm EDT
6mph
81%
30.17
SunMonTue
91°F
91°F
97°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat

Izrael: Dziesiątki tysięcy ludzi protestuje 21. tydzień z rzędu przeciwko reformie sądownictwa

27.05.2023

Kilkadziesiąt tysięcy Izraelczyków wyszło w sobotę wieczorem na ulice miast w swym kraju, by już 21. tydzień z rzędu zaprotestować przeciwko planowi reformy sądownictwa rządu premiera Benjamina Netanjahu – informuje portal Times of Israel.

Protesty mają miejsce po tym, jak Netanjahu powiedział w środę, że prace nad reformą powrócą do porządku obrad parlamentu po uchwaleniu w środę budzącego kontrowersje budżetu państwa.

Demonstracje odbyły się w całym kraju, a główna demonstracja została zorganizowana w Tel Awiwie. Według różnych szacunków izraelskich mediów w demonstracji w nadmorskiej metropolii wzięło udział od 70 do 85 tys. ludzi.

Times of Israel zaznacza, że frekwencja, podobnie jak w zeszłym tygodniu, po raz kolejny była niższa niż w przeszłości. Poprzednie demonstracje przyciągnęły dwa lub trzy razy więcej osób.

Tysiące ludzi uczestniczyło również w wiecach w Jerozolimie, Beer Szewie, Kefar Sawie, Natanji, Nes Syjona i wielu innych miejscach.

Przemawiając na wiecu w Nes Syjona, były szef Sztabu Generalnego Sił Obronnych Izraela generał Dan Chaluc stwierdził, że premier Netanjahu dąży do „ustanowienia dyktatury”. „Nie pozwolimy na to” – powiedział do zgromadzonych Chaluc.

Times of Israel wyjaśnia, że projekt ustawy jest bliski uchwalenia i w każdej chwili może zostać poddany pod ostateczne głosowanie na posiedzeniu plenarnym Knesetu.

Dla rządu Netanjahu, jednego z najbardziej prawicowych w historii Izraela, reforma wymiaru sprawiedliwości ma na celu m.in. zrównoważenie władzy poprzez ograniczenie prerogatyw Sądu Najwyższego, na rzecz parlamentu i władzy wykonawczej.

Krytycy reformy uważają, że grozi to otwarciem drogi do nieliberalnych lub autorytarnych zmian. Prezydent Izraela Icchak Herzog od miesiąca negocjuje z przedstawicielami rządu i opozycji w celu osiągnięcia kompromisu w sprawie tej reformy. (PAP)

mma/ ap/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner