New York
81°
Partly Cloudy
5:36 am8:27 pm EDT
2mph
75%
30.14
SatSunMon
84°F
91°F
91°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat

Izrael: Lider opozycji wzywa do usunięcia Netanjahu ze stanowiska premiera

16.11.2023

Lider izraelskiej opozycji Jair Lapid wezwał do usunięcia premiera Benjamina Netanjahu ze stanowiska i zastąpienia go inną osobą z Likudu, bez ogłaszania nowych wyborów parlamentarnych – podał w środę portal Times of Israel. Zdaniem Lapida obecny szef rządu stracił mandat zaufania w społeczeństwie.

W wywiadzie dla wiadomości Channel 12 Lapid powiedział, że opinia publiczna straciła wiarę w Netanjahu po tym, jak 7 października Hamas zaatakował terytorium Izraela. „Nie możemy prowadzić dłuższej operacji (wojskowej) z premierem, w którego nie wierzymy” – powiedział.

Nie podał nazwiska innego członka Likudu, który jego zdaniem mógłby objąć stanowisko premiera, ale stwierdził, że w tej partii jest kilka osób, które rozumieją, iż nadszedł czas odejścia Netanjahu. Zaznaczył przy tym, że jego partia Jesz Atid (Jest Przyszłość) dołączyłaby do szerokiej koalicji rządowej, kierowanej przez Likud, gdyby na jego czele stanął inny lider partii.

W odpowiedzi partia Likud stwierdziła, że „smutne i zawstydzające” jest obserwowanie Lapida „bawiącego się w politykę w czasie wojny” i próbującego obalić premiera, „który przewodzi tej operacji”. (PAP)

zm/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner