New York
75°
Fair
5:46 am8:19 pm EDT
5mph
79%
30.07
ThuFriSat
84°F
86°F
86°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat

Izrael: Ponad 100 tys. Izraelczyków demonstruje na ulicach Tel Awiwu; już 20. tydzień z rzędu protestują przeciwko planowi reformy sądownictwa

20.05.2023

Ponad 100 tys. Izraelczyków wyszło w sobotę wieczorem na ulice Tel Awiwu, już 20. tydzień z rzędu, by zaprotestować przeciwko planowi reformy sądownictwa rządu Benjamina Netanjahu, informuje AFP.

„Bibi, wróg demokracji”, „premier zbrodni” – czytamy na transparentach trzymanych przez demonstrantów, którzy od stycznia co tydzień zbierają się, by potępić reformę i rząd Netanjahu, oskarżonego o korupcję, relacjonuje AFP.

Premier zapowiedział 27 marca „pauzę” w realizacji projektu zmian, by dać „szansę […] na dialog”, ale mobilizacja przeciwko reformie nadal jest silna.

„Stajemy razem w obronie izraelskiej demokracji” – powiedział AFP 52-letni naukowiec Amos Tanay, wzywając do jedności „części izraelskiego społeczeństwa, które przez te wszystkie lata pokornie milczało i słuchało”. „Ale dzisiaj krzyczymy i staramy się być silni” – dodał.

Policja nie podała oficjalnych danych na temat liczby uczestników demonstracji.

epa10641597 People march in a protest against the justice system reform in Tel Aviv, Israel, 20 May 2023. Mass protests against the government justice system reform plan continue across the country. EPA/ABIR SULTAN Dostawca: PAP/EPA.

Dla rządu, jednego z najbardziej prawicowych w historii Izraela, reforma wymiaru sprawiedliwości ma na celu, między innymi, zrównoważenie władzy poprzez ograniczenie prerogatyw Sądu Najwyższego, na rzecz Parlamentu i tym samym władzy wykonawczej.

Krytycy reformy uważają, że grozi ona otwarciem drogi do nieliberalnych lub autorytarnych zmian. Prezydent Izraela Isaac Herzog od miesiąca negocjuje z przedstawicielami rządu i opozycji w celu osiągnięcia kompromisu w sprawie tej reformy. (PAP)

wr/ tebe/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner