New York
72°
Clear
5:41 am8:23 pm EDT
3mph
58%
30.01
SatSunMon
84°F
88°F
86°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Publicystyka
Opinie i Analizy

Jak dbać o bezpieczeństwo na słońcu?

27.06.2024
Dr Dariusz Nasiek z jedną ze swoich pacjentek

dr Dariusz Nasiek

Jasne niebo, ciepłe dni i więcej wolnego czasu sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na aktywność na świeżym powietrzu. Trzeba jednak pamiętać o ochronie skóry przed słońcem i wybierać odpowiednie aktywności na zewnątrz.

Na wstępie chciałem sprecyzować swoje stanowisko odnośnie opalania na słońcu. Jestem zwolennikiem sportów i przebywam na zewnątrz, kiedy tylko mogę. Żagle, surfing, pływanie, rower i inne aktywności na wolnym powietrzu – to sprawia mi radość. Jednak nigdy się nie opalam i nie polecam tego swoim pacjentom. To tak trochę jak z paleniem papierosów. Już się nie pali i kropka. Tak samo powinno być z opalaniem. Nie opalamy się i kropka. Na zewnątrz nosimy ubranie ochronne i czapkę z rondem. Proszę o potraktowanie poważnie wszystkich moich wskazówek, szczególnie przez osoby, które i tak na słońce wyjdą rozebrane: poparzenie słoneczne może boleć i zepsuć twój dzień. Najważniejsze w tym jednak jest zapobieganie nowotworom skóry. Ekspozycja na światło słoneczne została udowodniona jako jedna z głównych przyczyn raka skóry.

ZASADY BEZPIECZNEGO KORZYSTANIA ZE SŁOŃCA

Jeśli spędzasz jakikolwiek czas na słońcu tego lata, niezbędne jest nałożenie filtra słonecznego. Twój codzienny krem z filtrem powinien mieć czynnik ochrony przeciwsłonecznej (SPF) co najmniej 30 (50 w dniach, gdy planujesz intensywniejszą aktywność na zewnątrz) i powinien zapewniać ochronę szerokopasmową, czyli przed promieniowaniem UVA i UVB. Nanosić krem przeciwsłoneczny należy co najmniej 30 minut przed ekspozycją na słońce, aby mógł on związać się z zewnętrzną warstwą skóry. Polecam kremy zawierające tlenek cynku lub dwutlenek tytanu jako składniki ochronne, ponieważ zazwyczaj zawierają one mniej innych składników. Dla najlepszych efektów zaleca się ponowne nakładanie co dwie godziny, ponowne nakładanie jest lepsze niż brak ponownego nakładania w ogóle. Zachęcam – i stanowi to klucz do aktywności na słońcu – do używania odzieży UV-ochronnej. Wliczają się w to czapki, kapelusze z szerokim rondem, koszule z długimi rękawami i spodnie. Proponuję wykonywanie aktywności na świeżym powietrzu rano i wieczorem, gdy słońce jest mniej bezpośrednie.

BEZPIECZEŃSTWO NA SŁOŃCU PODCZAS GRY W TENISA I PICKLEBALLA

Grę warto planować rano lub po południu. Drogi czytelniku postaraj się znaleźć korty, które są zacienione lub znajdują się w pobliżu miejsc wypoczynku w cieniu. Ważne jest stosowanie filtra przeciwsłonecznego, a osobom, które mocno się pocą, polecam nosić opaski/ czapki, aby zapobiec spływaniu kremu.

Korzystajmy ze słońca z umiarem. Pamiętajmy, że słońce jest naszym przyjacielem, pod warunkiem, że będziemy zachowywać ostrożność i dbać o właściwą ochronę skóry. Spędzajmy to lato w pełni energii i radości, ciesząc się słońcem w zdrowy i bezpieczny sposób! Zapraszamy do naszej kliniki. Poprawiamy urodę tym wszystkim, którzy tego potrzebują, bez względu na ekspozycję na słońce.

Dr Dariusz Nasiek – lekarz medycyny, specjalista anestezjolog, twórca pierwszej w USA kliniki medycyny estetycznej dla Polonii na Wschodnim Wybrzeżu.

FOTO: ARCH. D

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner