New York
57°
Clear
6:49 am7:14 pm EDT
6mph
24%
30.01
MonTueWed
55°F
52°F
54°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat

Jake Sullivan w Kijowie: wsparcie dla Ukrainy pozostanie niezachwiane

04.11.2022

Po zbliżających się wyborach środka kadencji w USA amerykańskie wsparcie dla Ukrainy pozostanie niezachwiane – zapewnił w piątek w Kijowie doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan, który przybył tam z niezapowiedzianą wizytą.

Sullivan spotkał się w Kijowie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, szefem jego biura Andrijem Jermakiem i z wojskowymi.

Doradca Białego Domu został poinformowany o sytuacji na froncie, procesie realizacji tzw. umowy zbożowej i rosyjskich atakach na ukraińską infrastrukturę krytyczną – przekazał Jermak podczas wspólnego briefingu z Sullivanem. Jego wypowiedź cytuje Ukrinform.

Rozmawiano też m.in. o „jak najszybszym” przekazaniu Ukrainie środków obrony powietrznej – dodał szef biura prezydenta.

Doradca Białego Domu zapewnił z kolei podczas briefingu, że wsparcie ze strony USA po wtorkowych wyborach do Kongresu, niezależnie od ich wyniku, pozostanie niezachwiane – podaje Reuters.

Sullivan podkreślił, że prezydent Joe Biden jest oddany dwupartyjnej współpracy, „niezależnie od scenariusza”, by utrzymać wsparcie dla Ukrainy w dziedzinie gospodarki, spraw humanitarnych i bezpieczeństwa.

Ocenił też, że płynące z Rosji deklaracje na temat gotowości do negocjacji pozostają tylko deklaracjami.

W piątek Pentagon ogłosił nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, warty 400 mln dolarów; będzie zawierał 45 czołgów T-72 zmodernizowanych w Czechach. Dodatkowo wyremontowanie 45 czołgów opłaci Holandia. Ponadto USA wyślą 250 pojazdów opancerzonych M1119 oraz przystosują do użytku 250 rakiet do systemów obrony powietrznej Hawk. Wysłanie czterech tych systemów zapowiedziała Hiszpania.

Z Kijowa Natalia Dziurdzińska, z Waszyngtonu – Oskar Górzyński (PAP)

ndz/ osk/ mal/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY