New York
52°
Fair / Wind
6:19 am7:33 pm EDT
20mph
61%
29.53
SunMonTue
70°F
73°F
72°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Polska

Jan Holoubek, Jakub Skrzywanek i Grzegorz Piątek wśród laureatów 30. Paszportów „Polityki”

17.01.2023

Jan Holoubek, Jakub Skrzywanek, Anna i Jakub Górniccy, Agata Słowak, Grzegorz Piątek, Anna Sułkowska-Migoń i 1988 (Przemysław Jankowiak) zostali laureatami 30. Paszportów „Polityki”. Nagrody specjalne – Kreatora – Kultury otrzymali Dorota Masłowska, Wilhelm Sasnal i Ryszard Poznakowski.

W kategorii Film Paszport „Polityki” otrzymał reżyser filmu „Wielka woda” Jan Holoubek za „niejednoznacznie naszkicowanych bohaterów w wyrazistym krajobrazie społecznym i politycznym, za bezgraniczną empatię, uczciwość i szczerość, a także za przypomnienie, że w ludziach więcej rzeczy zasługuje na podziw niż na pogardę”.

Nagroda w kategorii Teatr powędrowała do reżysera i dyrektora artystycznego Teatru Współczesnego w Szczecinie Jakuba Skrzywanka za „spektakle ważne, odważne i nieoczywiste, dyktowane podobnie jak cała działalność laureata w środowisku artystycznym i kierowanie teatrem, troską o jakość i przyszłość naszego społeczeństwa”.

Laureatami w kategorii Kultura Cyfrowa zostali twórcy projektu „Jeden dzień w…” Anna i Jakub Górniccy (Outriders) za „umiejętne połączenie tradycyjnego dziennikarstwa wysokiej próby z najnowszymi rozwiązaniami technicznymi cyfrowych mediów, by w oryginalny sposób opowiadać o współczesnym świecie i dramatycznych wydarzeniach, jak wojna na Ukrainie”.

Malarka, artystka sztuk wizualnych Agata Słowak odebrała nagrodę w kategorii Sztuki Wizualne za „odważne podejmowanie w malarstwie tematyki kobiecej, której nadaje osobisty i pełen emocjonalnego zaangażowania wyraz, za opowiadanie o teraźniejszości i o sobie za pomocą oryginalnie wykorzystanych wzorców dawnego malarstwa”.

Paszportem „Polityki” w dziedzinie Literatura uhonorowano autora „Gdyni obiecanej. Miasto, modernizm, modernizacja 1920–1939” Grzegorza Piątka za „znakomitą opowieść o mieście, która stawia pytanie o modernizację, za przekonującą dekonstrukcję mitu +miasta z morza i marzeń+ oraz całego polskiego międzywojnia”.

W kategorii Muzyka Poważna doceniono dyrygentkę Annę Sułkowską-Migoń za „ogromną muzykalność, wrażliwość i nieprzeciętną radość tworzenia sztuki, za konsekwentną pracę nad sobą, która doprowadziła w zeszłym roku do międzynarodowych sukcesów, ze zwycięstwem w paryskim konkursie La Maestra na czele”.

Nagrodę w kategorii Muzyka Popularna otrzymał muzyk i producent muzyczny 1988 (Przemysław Jankowiak) za „otwartość stylistyczną, za umiejętność pracy z różnymi artystkami i artystami oraz za twórcze inspirowanie się różnymi nurtami, za rozwój własnego muzycznego języka i przenoszenie go w swoich produkcjach z undergroundu do mainstreamu”.

Laureatami nagrody specjalnej – tytułu Kreatora Kultury – zostali pisarka Dorota Masłowska, malarz Wilhelm Sasnal oraz muzyk Ryszard Poznakowski.

Paszporty „Polityki” przyznawane są młodym twórcom, którzy „w szczególny i niestandardowy sposób przyczyniają się do krzewienia kultury polskiej w kraju i na świecie”. Nagrody wręczane są od 1993 r. w kategoriach: film, teatr, literatura, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna, a także – od 2016 r. – w kategorii kultura cyfrowa. (PAP)

akn/ pat/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

baner