New York
54°
Light Rain
6:27 am5:48 pm EDT
17mph
93%
30.07
SunMonTue
64°F
57°F
50°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat

Japonia: Bilans ofiar śmiertelnych poniedziałkowego trzęsienia ziemi wzrósł do 73

03.01.2024

Co najmniej 73 osoby zginęły w wyniku trzęsienia ziemi o magnitudzie 7,6, które nawiedziło w poniedziałek prefekturę Ishikawa nad Morzem Japońskim; ratownicy wciąż poszukują ocalałych pod gruzami budynków – podała w środę agencja Kyodo.

Wstrząs spowodował rozległe zniszczenia i pożary w mieście Wajima w prefekturze Ishikawa. Dwa dni po trzęsieniu ziemi pełna skala dewastacji wciąż jest jednak nieznana – zaznacza Kyodo.

Na obszarach dotkniętych kataklizmem pracują tysiące żołnierzy, strażaków i policjantów. Akcję ratunkową utrudniają jednak wstrząsy wtórne i nieprzejezdne drogi, a w środę również opady deszczu.

Lokalne władze informowały o kilku przypadkach osób uwięzionych pod gruzami zawalonych budynków. W prefekturze Ishikawa 33 tys. ewakuowanych wciąż nie mogło wrócić do mieszkań, a ponad 30 tys. domów pozostawało w środę bez prądu. W Ishikawie i dwóch sąsiednich prefekturach 110 tys. domów nie miało bieżącej wody.

Poniedziałkowe trzęsienie było prawie tak silne, jak to z marca 2011 roku, które wywołało tsunami i awarię w elektrowni atomowej w Fukushimie – podała stacja NHK, cytując dane sejsmologiczne ogłoszone przez japońską agencję meteorologiczną.

Również poniedziałkowe trzęsienie wywołało fale tsunami; w jego wyniku zalanych zostało co najmniej 100 hektarów lądu w dwóch miastach prefektury Ishikawa, Suzu i Noto. Skala zniszczeń budynków i głębokość wody na zalanych terenach nie zostały jeszcze ustalone – przekazała NHK.(PAP)

anb/ fit/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY