New York
61°
Cloudy
6:39 am7:20 pm EDT
13mph
87%
29.52
SunMonTue
52°F
59°F
66°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat
Ameryka

Japonia: Ponad 4000 gości z kraju i zagranicy na państwowym pogrzebie premiera Abego

27.09.2022

Ponad 4000 gości, w tym wiceprezydent USA Kamala Harris i premier Indii Narendra Modi, uczestniczy we wtorek w Tokio w państwowej uroczystości pogrzebowej byłego premiera Japonii Shinzo Abego, zamordowanego w lipcu przez zamachowca – przekazała agencja Kyodo.

Media zwracają uwagę, że przed uroczystością w Japonii pojawiały się apele o jej odwołanie. Kontrowersje wywoływał między innymi koszt organizacji wydarzenia, szacowany na co najmniej 1,6 mld jenów (11 mln USD), który pokrywany jest w całości z pieniędzy japońskich podatników.

W uroczystości pogrzebowej w hali Nippon Budokan w stolicy Japonii uczestniczy ponad 4000 osobistości, w tym ponad 700 z zagranicy. Jest wśród nich wiceprezydent USA Harris, premier Indii Modi i szef Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomas Bach. Pożegnalne przemówienia wygłosili m.in. obecny premier Japonii Fumio Kishida i jego poprzednik Yoshihide Suga.

Ceremonia rozpoczęła się o godz. 14 czasu miejscowego (godz. 7 w Polsce). Wdowa po Abem, Akie, przejechała z prochami męża konwojem pogrzebowym ze swojego domu w Tokio, po czym wniosła je do hali przy akompaniamencie wojskowej orkiestry. Na zewnątrz zgromadziły się tysiące osób, czekających na możliwość złożenia kwiatów – relacjonują media.

Abe pełnił funkcję szefa rządu Japonii najdłużej w historii kraju. W powojennej Japonii zorganizowano wcześniej państwowy pogrzeb byłego premiera tylko raz, w 1967 roku, gdy żegnano Shigeru Yoshidę, który rządził krajem w czasie odbudowy po wojnie – przypomina Kyodo.

W myśl zasady rozdziału religii od państwa, rząd w Tokio zdecydował się na ceremonię świecką. Nie prosił społeczeństwa o opłakiwanie premiera. Do ochrony bezpieczeństwa podczas uroczystości zmobilizowano około 20 tys. policjantów – zaznacza japońska agencja.

Przeciwnicy organizacji państwowego pogrzebu wielokrotnie urządzali pikiety przed kancelarią premiera, siedzibą parlamentu i w innych miejscach. Próbowali również zablokować ceremonię na drodze sądowej, twierdząc, że nie ma ona podstaw prawnych.

Abe kierował japońskim rządem w latach 2006-2007, a następnie w latach 2012-2020. Był konserwatystą i promował zacieśnianie sojuszu Japonii z USA. Dążył również do rewizji pacyfistycznej japońskiej konstytucji, narzuconej jej po klęsce w II wojnie światowej, która formalnie zakazuje krajowi posiadania sił zbrojnych. Tego celu nie udało mu się osiągnąć.

Były premier został zastrzelony w lipcu w czasie wystąpienia na wiecu politycznym w mieście Nara. Zamachowiec, który działał sam, oddał dwa strzały z chałupniczo wykonanej broni. Sprawca powiedział policji, że zrobił to, ponieważ oskarżał Abego o wspieranie kontrowersyjnej grupy religijnej znanej jako Kościół Zjednoczeniowy, której matka zamachowca miała w przeszłości przekazać dużą darowiznę i przez to zbankrutować.

Zamach wstrząsnął społeczeństwem Japonii, gdzie do przemocy z użyciem broni palnej dochodzi niezmiernie rzadko. Prywatny pogrzeb Abego odbył się cztery dni po jego śmierci. Ciało byłego premiera skremowano.

Andrzej Borowiak (PAP)

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

02.04.2023 @ 13:00

Kiermasz

09.04.2023 @ 14:00

Polskie Spotkanie Wielkanocne