New York
36°
Fair
6:34 am5:43 pm EST
10mph
58%
30.1
TueWedThu
55°F
64°F
43°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Publicystyka
Technologie

Japońska Agencja Kosmiczna: „Księżycowy snajper” wylądował na Księżycu 

19.01.2024

Lądownik Smart Lander for Investigating Moon (SLIM) japońskiej agencji kosmicznej JAXA, nazywany „księżycowym snajperem” ze względu na eksperymentalną technologię precyzyjnego lądowania, wylądował na Księżycu.

Japonia stała się tym samym piątym krajem, który pomyślnie wylądował na Księżycu i pierwszym, któremu udało się wylądować z wysoką precyzją, z dokładnością poniżej 100 metrów.

Mierzący 2,4 m wysokości SLIM to bezzałogowy statek kosmiczny, którego głównym celem jest zademonstrowanie precyzyjnych, z dokładnością do 100 metrów, technik lądowania na Księżycu. Zazwyczaj strefa lądowania rozciąga się na obszarze 10 km.

Dane zebrane przez SLIM zostaną również wykorzystane w projekcie NASA Artemis, która ma na celu wysłanie astronautów na powierzchni Księżyca i zbudowanie tam bazy.

Na pokładzie statku znajdują się dwa małe autonomiczne roboty księżycowe, które zostaną wypuszczone tuż przed lądowaniem.

JAXA wystrzeliła rakietę H-IIA z lądownikiem SLIM 7 września ubiegłego roku, po trzykrotnym odkładaniu startu z powodu złej pogody, a 25 grudnia wszedł on na orbitę księżycową. (PAP)

krp/ fit/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY