New York
46°
Clear
7:09 am5:08 pm EST
6mph
48%
30.34
SunMonTue
52°F
48°F
39°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Polonia

Jasełka w Polskiej Szkole Dokształcającej im. Ignacego Paderewskiego

15.01.2023
W jasełkach wystąpili wszyscy uczniowie z PSD im. I. Paderewskiego w Glen Head ZDJĘCIA: ELŻBIETA POPŁAWSKA

„Życzcie sobie jak najwięcej zwykłego ludzkiego szczęścia” – te piękne słowa zostały wypowiedziane podczas jasełek, które odbyły się w niedzielę, 18 grudnia w Polskiej Szkole Dokształcającej im. Ignacego Paderewskiego w Glen Head na Long Island.

Elżbieta Popławska

Jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia uczniowie Polskiej Szkoły Dokształcającej im. I. Paderewskiego w Glen Head, L.I. zaprezentowali historię narodzin Jezusa. Tego typu widowiska zwane są popularnie jasełkami i wzorowane są na średniowiecznych misteriach franciszkańskich. Za twórcę przedstawień bożonarodzeniowych uważany jest św. Franciszek z Asyżu, który pierwszą taką scenę przedstawił już w 1223 roku. Do Polski ten zwyczaj przywędrował na przełomie XIV i XV wieku.

Agata Strzelichowska – dyrektorka szkoły (z lewej), uczniowie i solistka Aleksandra Strzelichowska

Uczniowie PSD w Glen Head znakomicie odegrali swoje role, prezentując się w epokowych strojach w stajence, gdzie u boku Maryi i Józefa, w żłobie pojawiło się dzieciątko Jezus. To jemu zarówno mieszkańcy, jak i pasterze, a także Trzej Królowie złożyli pokłon i obdarowali go prezentami.

W przedstawieniu udział wzięli wszyscy uczniowie, począwszy od przedszkolaków, a kończąc na najstarszych klasach. Doskonałym uzupełnieniem całego przedstawienia była oprawa muzyczna zespołu Nos Te Domine pod dyrekcją Bogdana Czerwonki, w składzie: Bogdan Czerwonka, Jurek Gliniański, Janusz Grabarz, Tadeusz Moskal, Grzegorz Strzelichowski i Robert Wirkowski, a także solistki: Evelina Backiel, Sabrina Backiel, Stephanie Kowalewski i Aleksandra Strzelichowski. Wyjątkowy zestaw kolęd był doskonale wkomponowany w całość przedstawienia.

Evelina Backiel ze swoimi aktorami

Jasełka to także doskonała okazja do spotkania. W tym roku to wyjątkowe wydarzenie swoją obecnością zaszczycili ks. Piotr Rożek, ks. Daniel Nash, byli dyrektorzy szkoły Renata Robak i Janusz Grabarz, a także byłe nauczycielki szkoły – Daria Mularczuk i Izabela Jagustyn, przedstawiciele Polskiego Domu Narodowego w Glen Cove, lokalna Polonia i byli uczniowie i absolwenci szkoły.

Jasełka, które okazały się ogromnym sukcesem, to wspólne dzieło wielu osób. Scenariusz i choreografię opracowała pani Maria Klusek, wychowawczyni klasy 8.

W przedstawieniu wystąpili:

  • Narratorzy: Mikayla Berestecki i Stephanie Kowalewski
  • Aniołki: Emma Berestecki, Christine Kowalewski, Nicole Orlowski, Olivia Piaścik, Victoria Rajkowski, Aleksandra Strzelichowski, Karolina Strzelichowski, Kaya Strzeszewski
  • Maryja: Sophie Wolf
  • Józef: Kacper Kozlowski
  • Trzej Królowie: Jeremy Bak, Nikodem Kamiński, Adam Panek
  • Pasterze: Adam Banafsheha, Caden Hechtman, Mateusz Kozłowski, Noah Kamiński, Eric Rajkowski, Krzyś Pogorzelski
  • Krasnoludki: Madeline Bruderman, Alma Korytowski, Shiloh LiBuono, Hanna Mecinski, Krystian Melion, William Mroczka, Suzanna Mroczka, Hannah Orlowski, Emilian Wojton
  • Gwiazdki: Maya Bruderman, Hania Johnson, Bianka LiBuono, Oliwer Korytowski
  • Dzieci: Emma Banafsheha, Penelope Brzezinski, Julian Wojtowicz.
  • Koordynatorki: Evelina Backiel i Sabrina Backiel przy najmłodszej grupie, Edyta Kwiatkowska przy uczniach z klasy 2, Milena Strzeszewska – nauczycielka klasy 6 oraz Maria Klusek, nauczycielka klasy 8 i dyrektorka szkoły Agata Strzelichowska, które asystowały przy scenie podczas całego przedstawienia.
Bianka i Shiloh LiBuono

Jasełka spotkały się z ogromnym uznaniem publiczności i gromkim oklaskom nie było końca. Wielkie gratulacje dla wszystkich artystów występujących na scenie oraz całej ekipy pracującej przy jasełkach.

Po zakończeniu przedstawienia na salę wszedł święty Mikołaj z workiem pełnym prezentów. Radość dzieci była ogromna. Organizatorzy zadbali także o ciepły poczęstunek, prawdziwie wigilijne potrawy wraz z deserem.

Solistki podczas występu

Uwieńczeniem tego wspaniałego wydarzenia odbyła loteria z bogatymi fantami oraz sprzedaż świątecznych pierogów. Dochód z tych dwóch inicjatyw wesprze szkolny budżet. Na zakończenie jasełek głos zabrała pani Agata Strzelichowska, dyrektorka szkoły, która podziękowała dzieciom, nauczycielom, muzykom, rodzicom, sponsorom i wszystkim obecnym za pomoc w zorganizowaniu tak dużej świątecznej imprezy oraz złożyła świąteczno-noworoczne życzenia.

Do Siego Roku.

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY