New York
54°
Cloudy
6:39 am7:20 pm EDT
7mph
71%
29.38
SunMonTue
52°F
59°F
68°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka

Joe Biden chwali amerykański wywiad za ostrzeżenia o planach Putina

09.07.2022

Prezydent USA Joe Biden podziękował w piątek personelowi Centralnej Agencji Wywiadowczej za ostrzeżenie świata o planach rosyjskiego prezydenta Władimira Putina dotyczących inwazji na Ukrainę i pochwalił to, co nazwał „cichą odwagą szpiegów Ameryki”.

Biden powiedział, że informacje zebrane przez CIA ujawniły plany Putina i pozwoliły Waszyngtonowi ostrzec inne kraje przed wojną.

„To dzięki niesamowitej pracy naszych specjalistów wywiadu byliśmy w stanie uprzedzić świat, o tym co Władimir Putin planuje w Ukrainie” – stwierdził prezydent.

Przed rosyjską inwazją 24 lutego, kiedy Rosja zgromadziła ponad 100 000 żołnierzy na granicy z Ukrainą, Putin wielokrotnie oskarżał Stany Zjednoczone i inne mocarstwa zachodnie o celowe tworzenie scenariusza wciągnięcia Moskwy do wojny.

Przemówienie Bidena, pisze Reuters, było wyraźnym kontrastem do przemówienia byłego prezydenta Donalda Trumpa, który wygłosił swoje pierwsze przemówienie jako prezydent w siedzibie CIA, gdzie krytykował media i swoich przeciwników politycznych przed „ścianą gwiazd”, upamiętniającą dziesiątki agentów CIA który zginął na służbie.

Biden zauważył, że w tym roku na ścianie zostały dodane dwie gwiazdki. „Wasze zdrowie fizyczne i dobre samopoczucie są niezwykle ważne dla mnie i dla waszego przywództwa w CIA” – powiedział Biden, nawiązując do zespołu Havana, serii anomalnych incydentów zdrowotnych, które dotknęły około 200 amerykańskich dyplomatów i oficerów wywiadu na całym świecie.(PAP)

wr/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

02.04.2023 @ 13:00

Kiermasz

09.04.2023 @ 14:00

Polskie Spotkanie Wielkanocne