New York
63°
Fair
6:44 am6:52 pm EDT
15mph
67%
30.25
SunMonTue
66°F
66°F
66°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka
Publicystyka
Prawo i Finanse

Joe Biden: Dzięki porozumieniu ws. długu zapobiegliśmy zapaści gospodarki

03.06.2023

Za sprawą porozumienia w sprawie zawieszenia limitu zadłużenia, udało nam się zapobiec kryzysowi gospodarczemu i zapaści gospodarki – powiedział w piątek prezydent USA Joe Biden. Zapowiedział, że w sobotę podpisze ustawę przegłosowaną w czwartek przez Kongres.

„Mówię dziś do państwa, aby poinformować o zażegnanym kryzysie i o tym, co robimy, aby chronić przyszłość Ameryki. Przyjęcie tego porozumienia budżetowego było krytyczne. Stawka nie mogła być wyższa. Jeśli nie udałoby nam się osiągnąć porozumienia w sprawie budżetu, były skrajne głosy, które groziły, że zaprowadzą Amerykę do pierwszego w historii bankructwa. Nic nie mogłoby być bardziej nieodpowiedzialne” – powiedział Biden w wygłoszonym orędziu w Białym Domu w piątkowy wieczór.

Prezydent stwierdził, że taki scenariusz oznaczałby kryzys gospodarczy i zapaść gospodarki, utratę pracy przez 8 milionów osób i zdruzgotanie wiarygodności USA na arenie międzynarodowej.

„Nikt nie dostał wszystkiego, czego chciał, ale Amerykanie dostali to, czego potrzebowali. Zapobiegliśmy kryzysowi gospodarczemu i załamaniu gospodarczemu” – podsumował Biden ustawę, którą w czwartek przyjął Kongres. Była ona efektem negocjacji między prezydentem i spikerem Izby Reprezentantów Kevinem McCarthym. Jak stwierdził prezydent, dzięki porozumieniu udało się obciąć wydatki i zredukować deficyt budżetowy o ponad 1 bilion dolarów i jednocześnie uniknąć cięć dla ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych. Porozumienie nie dotknie też uchwalonego z inicjatywy Bidena w ub. r. największego w historii programu wydatków na zieloną transformację i walkę ze zmianą klimatu.

Prezydent zaapelował w orędziu do wyborców o poparcie dla zgłoszonej przez niego inicjatywy reformy systemu podatkowego, w tym podatku minimalnego dla miliarderów i zamknięcia luk w kodeksie, z którego korzystali najbogatsi.

„Posłuchajcie tego: w tej chwili przeciętny miliarder w Ameryce płaci tylko 8 proc. podatku federalnego. Osiem procent. Nauczyciele i strażacy płacą więcej” – podkreślił Biden.

Wezwał też Amerykanów do „obniżenia temperatury” sporów politycznych i „ustania krzyków”.

„Ponadpartyjna współpraca jest trudna. Jedność jest trudna. Ale nie możemy przestać próbować. Bo momenty takie jak ten, kiedy nie tylko gospodarka amerykańska, ale i gospodarka światowa są narażone na ryzyko zapaści, pokazują, że nie ma innej drogi” – podsumował przywódca.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

wr/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY