New York
75°
Mostly Cloudy
5:46 am8:18 pm EDT
4mph
84%
30.06
FriSatSun
86°F
86°F
88°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat
Ameryka

Joe Biden: Gdyby Putinowi udałoby się złamać jedność Zachodu, bylibyśmy w poważnych tarapatach

29.06.2023

Utrzymanie jedności Zachodu jest moim największym zmartwieniem, a gdyby Putinowi udało się to, bylibyśmy w prawdziwych tarapatach – powiedział w czwartek prezydent USA Joe Biden w wywiadzie dla telewizji MSNBC. Zapowiedział, że polityka zagraniczna będzie jednym z głównych tematów w jego kampanii wyborczej.

„Jedną rzeczą, którą się martwiłem – i którą zawsze się martwię – to że Putin uważał, że potrafi złamać solidarność Zachodu. Bo jeśli to się stanie, jesteśmy w prawdziwych tarapatach” – powiedział Biden w czwartkowym wywiadzie udzielonym MSNBC w Nowym Jorku, jednym z niewielu rozmów na żywo, jakie odbył podczas swojej prezydentury.

Prezydent USA zaznaczył jednak, że był w stanie nie tylko utrzymać jedność NATO i skupić się na pomocy Ukrainie – by „zapewnić, że najpoważniejsza inwazja od czasu II wojny światowej się nie udała” – ale też skłonić do tego łącznie 40 państw, w tym także tych spoza Europy.

„Widzimy dziś Japonię, która angażuje się w sprawy Europy i pomaga Ukrainie” – zaznaczył.

Amerykański prezydent odmówił odpowiedzi na pytanie, czy miał uprzednią wiedzę o zamiarach Prigożyna. Zapytany natomiast, czy myśli, że gdyby prezydentem był Donald Trump, ostrzegłby Putina o planach spisku, odpowiedział: „O Boże, nie wiem. Wolę o tym nie myśleć zbyt często”.

Biden odniósł się też w rozmowie do swojej krytyki decyzji Sądu Najwyższego, który zakazał uczelniom uwzględniać rasy jako jednego z kryteriów przyjęcia na studia w celu zwiększenia różnorodności swoich studentów. Podczas wystąpienia w Białym Domu, Biden skrytykował decyzję i powiedział, że „to nie jest normalny sąd”.

Jak wyjaśnił w MSNBC, odniósł się w ten sposób do faktu, że zarówno czwartkową, jak i wcześniejszą decyzją w sprawie aborcji Sąd Najwyższy obalił trwające od dekad ugruntowane prawo.

„To jest po prostu tak bardzo sprzeczne z podstawowym systemem wartości Amerykanów. I myślę, że zdecydowana większość Amerykanów nie zgadza się z wieloma decyzjami, które podejmują” – powiedział Biden. Jednocześnie wypowiedział się przeciwko reformom Sądu, takim jak zwiększenie jego składu.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

osk/ jm/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner