New York
54°
Light Rain
6:27 am5:48 pm EDT
17mph
93%
30.07
SunMonTue
64°F
57°F
50°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka

Joe Biden: Jesteśmy załamani informacjami o śmierci Amerykanina w Izraelu

23.12.2023

Prezydent USA Joe Biden wydał w piątek oświadczenie, w którym przekazuje, że jest wraz z pierwszą damą Jill Biden załamany wieścią o śmierci Amerykanina Gad Haggai w Izraelu. Administracja, przekonywał Biden, nie zaprzestanie wysiłków nad sprowadzeniem porwanych przez Hamas zakładników do domu.

„Jill i ja jesteśmy załamani wiadomością, że obecnie uważa się, że Amerykanin Gad Haggai został zabity przez Hamas 7 października. Nieustannie modlimy się o zdrowie i bezpieczny powrót jego żony Judy. Ich córka dołączyła telefonicznie do mojego spotkania z rodzinami zakładników w zeszłym tygodniu” – oznajmił przywódca USA.

Jak dodał, rodziny podzieliły się z nim szczegółami wstrząsających chwil, których doświadczyły w ciągu ostatnich miesięcy, czekając na wieści o swoich bliskich.

„To nie do zniesienia. Dziś modlimy się za czwórkę ich dzieci, siedmioro wnucząt i inne bliskie im osoby, a wraz z nimi opłakujemy tę tragiczną wiadomość” – zaznaczył Biden.

Potwierdził zobowiązanie złożone przez Waszyngton wszystkim rodzinom osób wciąż przetrzymywanych jako zakładnicy. Podkreślił, że jego administracja nie ustanie w wysiłkach nad sprowadzeniem ich do domu.

Według telewizji Fox o śmierci 73-letniego izraelsko-amerykańskiego mężczyzny poinformował w piątek kibuc Nir Oz. Ustalono, że Haggai został zamordowany w kibucu 7 października. Jego ciało przewieziono do Gazy.

Haggai był przedstawiany jako utalentowany muzyk grający na instrumentach dętych, szef kuchni, zwolennik diety wegańskiej i sportu. Jego żona Judy Weinstein została ranna i przebywa w niewoli w Gazie.

„7 października kibuc Nir Oz znalazł się wśród społeczności najbardziej dotkniętych atakiem, a mniej więcej jedna czwarta jego mieszkańców została wzięta jako zakładnicy lub zabita” – podkreślił Fox.

„W wojnie zginęło ponad 20 000 Palestyńczyków. Izrael rozszerzył swoją ofensywę i nakazał dziesiątkom tysięcy kolejnych ludzi opuścić swoje domy. Wysiedlono prawie 85 proc. z 2,3 miliona mieszkańców Gazy i zrównano z ziemią szerokie połacie maleńkiej nadmorskiej enklawy. (…) Według czwartkowego raportu ONZ i innych agencji, ponad pół miliona mieszkańców Gazy głoduje” – podał Fox. (PAP)

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski

ad/ kb/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY