New York
70°
Clear
5:32 am8:13 pm EDT
7mph
69%
29.97
ThuFriSat
81°F
86°F
81°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat

Joe Biden: Netanjahu „popełnił błąd” w Gazie

10.04.2024

Prezydent USA Joe Biden skrytykował we wtorek politykę prowadzą przez premiera Izraela Benjamina Netanjahu wobec Strefy Gazy, określając ją jako „błąd”. Wezwał też Izrael do przerwania działań wojennych w Gazie i do „niezwłocznego” umożliwienia dostaw żywności i leków dla jej ludności.

„Sądzę, że to co zrobiono to błąd. Nie zgadzam się z ich (izraelskim) pdejściem” – powiedział Biden w wywiadzie dla hiszpańskojęzycznej stacji telewizyjnej Univision.

Biden określił też jako „skandal” fakt ostrzelania przez armię izraelską konwoju organizacji pozarządowej World Central Kitchen wiozącego pomoc humanitarną dla ludności Gazy.

„To czego się domagam to przerwanie ognia przez Izrael na sześć – osiem najbliższych tygodni i całkowicie swobodnego dostępu dla dostaw żywności i leków dla Gazy” – podkreślił amerykański prezydent. Dodał, że „nie żadnego usprawiedliwienia dla wstrzymywania takich dostaw i powinny być one wznowione teraz”.

Biden powiedział też, że rozmawiał „ze wszystkimi, z Saudyjczykami, Jordańczykami, Egipcjanami, którzy są gotowi pomóc w dostarczani żywności dla ludności Gazy”.

Jak zauważa agencja AFP były to jedne z najostrzejszych krytycznych wypowiedzi amerykańskiego prezydenta pod adresem Netanjahu, wyrażające narastające zniecierpliwienie Waszyngtonu wobec izraelskiej zbrojnej ofensywy w Gazie, która spowodowała katastrofę humanitarną.

W ub. tygodniu, podczas rozmowy telefonicznej z izraelskim premierem, Biden po raz pierwszy zasygnalizował ewentualność uzależnienia dalszej pomocy USA dla Izraela od podjęcia przez stronę izraelską „istotnych kroków” na rzecz poprawy sytuacji ludności Gazy. (PAP)

jm/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

baner