New York
39°
Mostly Cloudy
7:07 am4:28 pm EST
2mph
72%
30.1
SatSunMon
57°F
61°F
48°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat

Joe Biden: Prosiłem Netanjahu o dłuższą przerwę w walkach w Gazie, ale prośba została odrzucona

09.11.2023

Prezydent USA Joe Biden powiedział w czwartek, że zwracał się do premiera Izraela Benjamina Netanjahu o przerwę w walkach „dłuższą niż trzy dni”, lecz jego prośba została odrzucona. Izrael miał zgodzić się jednak na ponawiane każdego dnia czterogodzinne pauzy.

„Zwróciłem się o przerwę dłuższą niż trzy dni” – powiedział Biden, zwracając się dziennikarzy na lotnisku przed odlotem do Illinois. Odpowiedział w ten sposób na pytanie o doniesienia mediów, że naciskał na izraelski rząd na trzydniowe wstrzymanie działań wojennych w Strefie Gazy, m.in. by pozwolić na uwolnienie zakładników i poprawienie sytuacji humanitarnej.

Pytany, czy jest sfrustrowany postawą Netanjahu, odpowiedział, że „to zajmuje trochę dłużej, niż liczyłem”. Jednocześnie Biden wykluczył możliwość ogólnego zawieszenia broni w obecnym momencie.

Wcześniej Biały Dom ogłosił, że Izrael zgodził się na codzienne lokalne, czterogodzinne przerwy w walkach, które mają m.in. umożliwić opuszczenie terenu walk przez ludność cywilną. Według rzecznika Rady Bezpieczeństwa Narodowego Johna Kirby’ego miał to być „bezpośredni rezultat” dyplomacji prowadzonej przez Bidena.

Jak podała telewizja Al-Dżazira, rzecznik Hamasu zaprzeczył, by doszło do porozumienia z Izraelczykami w sprawie pauz, lecz dodał, że rozmowy w tej sprawie trwają. (PAP)

osk/ mms/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

09.12.2023 @ 08:00