New York
48°
Clear
7:02 am4:28 pm EST
8mph
49%
30.12
SunMonTue
46°F
48°F
57°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Polska
Technologie

John Kerry w Warszawie chwali Polskę za rosnącą produkcję elektrycznych autobusów

12.07.2022

To jest przyszłość – powiedział John Kerry wysłannik prezydenta USA, wskazując na elektryczny warszawski autobus. Jak dodał, jest pod wrażeniem tego, że Polska produkuje już 46 proc. elektrycznych pojazdów w Europie, choć dekadę temu było to ledwie 5-10 proc.

„Jesteśmy tu po to, by być razem w podróży ku gospodarce wolnej od węgla” – powiedział John Kerry wysłannik prezydenta Joe Bidena. Dodał, że przyjechał, by spotkać się w tej sprawie z prezydentem Andrzejem Dudą. W programie był też czas na spotkanie z władzami Warszawy. Przedmiotem zainteresowania pełnomocnika prezydenta Stanów Zjednoczonych ds. klimatu były między innymi stołeczne autobusy.

„Jestem wdzięczny, że mogę się teraz podzielić doświadczeniem Warszawy związanym z rosnącą liczbą autobusów elektrycznych, co zmniejsza zużycie węgla i paliw kopalnych. To jest przyszłość, przyszłość całego naszego świata” – mówił wskazując na jeden z pojazdów stołecznego ZTM.

Dodał, że gospodarka wolna od węgla oznacza także miejsca pracy, dla całego szeregu specjalistów pracujących m.in. nad nowymi akumulatorami, konstrukcjami.

„Jestem pod wrażeniem faktu, że Polska produkuje już 46 proc. elektrycznych pojazdów w Europie, choć dekadę temu było to ledwie 5-10 proc.” – mówił Kerry. „To jest ta droga” – podkreślił.

John Kerry pełnił funkcję sekretarza stanu USA podczas prezydentury Baracka Obamy w latach 2012-2017.(PAP)

Autor: Luiza Łuniewska

lui/ jann/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY