„Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”
Polskie szkoły i polskie parafie, fundacje, wszystkie większe i mniejsze organizacje, które promują i kontynuują polskie tradycje i kulturę, tworzą Polonię. To im zawdzięczamy, że jesteśmy widoczną i jedną z największych grup społecznych w USA. To dzięki polskim nauczycielom i polonijnym woluntariuszom pokoleniowo pamiętamy o polskich korzeniach pod biało-czerwoną flagą. Każdy jubileusz polskiej szkoły poza granicami Polski, to nasza duma i wielka radość. W niedzielę, 15 września Polska Szkoła Dokształcająca im. św. Jadwigi we Floral Park, NY, obchodziła Jubileusz 65–lecia działalności.
Jako przedstawicielka Nowego Dziennika, miałam przyjemność pisać o działalności tej Szkoły, pracy nauczycieli i dyrektorów w minionych latach. Teraz jestem szczególnie dumna z Jubileuszu, gdyż od dwóch lat w tej szkole uczy się dwójka moich wnuków i wspólnie z moją córką uczestniczyli w Jubileuszu Szkoły.
Tę szczególną uroczystość poprowadziła wyjątkowa dyrektor mgr Emilia Boguszewska. Pani dyrektor w sposób precyzyjny przedstawiła historię szkoły, pracę woluntariuszy, rodziców i młodzieży, przekazując tym samym szacunek i podziękowania wszystkim, którzy wspierają i wspierali tę szkolną placówkę.
PRZEMÓWIENIE
Karta historii Polskiej Szkoły Dokształcającej im. św. Jadwigi rozpoczęła się dokładnie 65 lat temu! Szkoła powstała przy Parafii św. Jadwigi we Floral Park i rozpoczęła swoja działalność we wrześniu 1959 roku. Leon Young i kilku zaangażowanych parafian postanowili założyć szkołę. Rozumieli jak ważne jest zachowanie polskiej kultury i języka wśród najmłodszego pokolenia Polonii Amerykańskiej.
Centrala Polskich Szkół Dokształcających pod przewodnictwem inżyniera Younga zarejestrowała nasza szkołę w poczet polskich szkół w Metropolii Nowy Jork, realizujących program nauczania dla szkół polonijnych. W tym momencie pragnę przywołać słowa Jana Zamoyskiego: „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”
Jak ważne są to słowa, przekonujemy się dzisiaj, po 65 latach! Każda polonijna szkoła wraz ze swoja społecznością to mała Rzeczpospolita. Mieszkając za oceanem, daleko od rodzinnych stron, z dumą i rosnącym sercem przekazujemy naszym dzieciom polskość w mowie i piśmie. Dbamy o polskie tradycje i obyczaje.
Na przestrzeni lat w naszej szkole przybywało wielu uczniów, których rodzice pragnęli zaszczepić miłość do języka polskiego. Szkoła kwitła i rozwijała się z każdym rokiem, a kolejni dyrektorzy i nauczyciele robili wszystko, aby zajęcia w niej były interesujące i dzieci chętnie do niej uczęszczały.
W roku 2022 wybuchła pandemia i nastały obawy, czy szkoła przetrwa, ze względu na swoje położenie i dużą migrację rodzin z pogranicza dzielnicy Queens i Long Island wgłąb stanu, a nawet poza jego granice. Tym samym straciliśmy wielu uczniów i niepokojące stały się dalsze losy szkoły. Akurat w tym momencie na prośbę św. pamięci ks. proboszcza Piotra Rożka postanowiłam na rok przyjąć funkcję dyrektora. I jak widać ten rok trwa już trzy lata…
Za swój największy sukces uważam stworzenie najwspanialszej kadry, jaką można sobie wymarzyć. W jej skład wchodzi rada pedagogiczna (8 nauczycieli), koordynator do spraw z Kościołem, dyrektor muzyczny, księgowa oraz sekretarz Małgorzata Lukaszewska – przedszkole i klasa 0, Marta Pycia – klasa 1 (Marta pełni również funkcję zastępcy dyrektora szkoły), Beata Laskowski – klasa 2, Maria Skrodzki – klasa 3, p. Katarzyna Romero – klasa 4, Agata Romanowski – klasa 5, Aleksandra Mroz – klasa 6 i Ligia Kuźmicka-Bus – klasa 7 i 8 (pani Ligia jest również szkolnym psychologiem). Funkcje koordynatora do spraw z Kościołem i nauczycielem nadzorującym lektorów czytających podczas Mszy św. jest Anna Milano. Bardzo ważną funkcję pełni nasza księgowa Monika Tarasinski. Najpiękniejsza w życiu jest muzyka, jak zapewnia nas dyrektor muzyczny Piotr Górnicz. To dzięki Piotrowi, wszystkie szkolne uroczystości mają wspaniałą oprawę muzyczną i oświetlenie. Pani Magda Nawrocka jest szkolną sekretarką, uczestniczy we wszystkich zebraniach i jest bardzo rzetelnym protokolantką. Ale nie tylko… Magda jest prelegentem i przygotowuje wiele interesujących zajęć dla naszych uczniów. Dwa lata temu zrodził się pomysł ciekawych lekcji historii. Z okazji święta niepodległości pani Magda przygotowała prelekcję pt. “Jak powstała Polska?”. Ubiegłorocznym tematem była: ”Polska Pierwszych Piastów” połączona z warsztatami interaktywnymi dla dzieci. Już za miesiąc kolejny temat: ”Polska Jagiellonów”! Pragnę podkreślić, że wszystkie osoby spoza rady pedagogicznej są 100-procentowymi woluntariuszami!
Ogromny sukces to prężnie działająca Rada Rodziców. To właśnie dzięki rodzicom szkoła funkcjonuje bardzo prężnie. Rodzice pomagają nam podczas wszelkich uroczystości, w kiermaszach, akcjach dobroczynnych. Zawsze gotowi do pomocy i działania. Wystarczy jeden e-mail i prośba o pomoc. Nigdy nie odmawiają.
Stąd właśnie nasza szkoła nosi miano: „Małej szkoły o wielkim sercu”. Co roku staramy się przeprowadzić zbiórkę dla dzieci z domów dziecka w Polsce. W momencie kiedy wybuchła wojna w Ukrainie, natychmiast nawiązałam kontakt z Domem Dziecka w Białymstoku, który przyjął pod swój dach wojenne sieroty. Nasi rodzice „adoptowali” jedno lub dwoje dzieci i zaopatrzyli je we wszystkie potrzebne rzeczy. Za każdym razem rodzice organizują zbiórkę funduszy na wysyłkę paczek. W ubiegłym roku pomagaliśmy małej Hani, która przyjechała z Polski do NY z nadzieja na wyleczenie nowotworu oczu.
Jestem niezmiernie dumna ze wspaniałej współpracy z parafią i naszym księdzem administratorem Marcinem Nabożnym. Szkoła mieści się w budynku parafialnym i dzięki życzliwości księdza Marcina możemy w soboty korzystać z wygodnych, przystosowanych pomieszczeń lekcyjnych, w których w tygodniu odbywa się religia.
Podczas ostatnich dwóch lat dzięki udziałowi w konkursach organizowanych w ramach dofinansowania szkół polonijnych, zbiórkach funduszy podczas organizowanych kiermaszów oraz pomocy ludzi dobrej woli, udało się wyposażyć szkołę w nowy projektor, ekran, drukarkę, laptop, trzy elektroniczne tablice tzw. smart boards. W tym roku spełnia się moje kolejne marzenie – rusza szkolna biblioteka nad którą pracowały całe lato panie Katarzyna Romero i Magda Nawrocka. Dzięki państwu Bożenie i Gavi Narra, biblioteka została skatalogowana według nowoczesnego oprogramowania. Pragnę podkreślić, że państwo Narra udostępnili oprogramowanie zupełnie za darmo. Jeszcze we wrześniu każdy uczeń otrzyma własną kartę biblioteczną do skanowania i rozpoczniemy wypożyczanie książek. W stemplowaniu i przygotowaniu księgozbioru pomagały również Ania Milano i uczennica Kaleah Romero.
Dzięki pracy rady rodziców udało się nam zebrać fundusze i zakupić koszulki szkolne. Uczniowie otrzymają je w prezencie 21 września.
Dzień 15 września, 2024r, to wyjątkowy dzień w życiu społeczności szkolnej. W tym dniu przejęliśmy własny sztandar, najważniejszy symbol dla szkoły. Sztandar jest jednym z symboli wychowania, ale to również symbol więzi integrujących szkołę, parafię i środowisko polonijne. Jest znakiem Polski-Narodu-Małej Ojczyzny. Od dzisiaj, sztandar stanie się symbolem naszej szkoły i na stałe wpisze się w nasz szkolny ceremoniał.
Na awersie sztandaru widnieje wizerunek naszej patronki świętej Jadwigi Śląskiej z makietą kościoła w dłoni. Jesteśmy dumni z patronki, która słynęła z pobożności, szerokiej działalności dobroczynnej i miłosiernej. Dbała o żebraków, chorych, ubogich oraz wspierała budowę kościołów. Niech ten sztandar stanie się naszą dumą i będzie widocznym symbolem. Symbole pomagają nam zachować naszą tożsamość i gruntować korzenie, z których się wywodzimy.
Celem naszej pracy wychowawczej i dydaktycznej poza granicami kraju rodzinnego, jest kształcenie młodych pokoleń, obdarzonych wrażliwością i dumą narodową swoich przodków, którzy kochają ojczyznę swoich rodziców i dziadków, którzy szanują swoją polonijną społeczność. A zatem w imieniu całej szkolnej społeczności PSD im. św Jadwigi we Floral Park, pragnę poprosić naszego duchowego opiekuna ks. Marcina o poświęcenie szkolnego sztandaru jako symbolu naszej polskości i przynależności do parafii.
PODZIĘKOWANIA.
Wielki to zaszczyt dla mnie, że mogę dziś podziękować w imieniu własnym i całej szkolnej społeczności PSD im. św. Jadwigi, Floral Park, za obecność gościom honorowym: dr Dorocie Andrace – prezesce Centrali Polskich Szkół w Ameryce, Ewie Załusińskiej – prezesce Centrali na region LI., Ryszardowi Brzozowskiemu – prezesowi Kongresu Polonii na LI., ks. administratorowi Marcinowi Nabożnemu, naszemu duchowemu opiekunowi, paniom z Polskiego i Amerykańskiego Kółka Różańcowego za wspaniałą współpracę ze szkołą.
Na zakończenie swojego wystąpienia chciałam skierować słowa podziękowania do szkolnej społeczności: dziękuje Uczniom, Rodzicom oraz całemu mojemu POLISH POWER DREAM TEAM (tak nazywam całą swoją niezastąpioną kadrę). Dziękuję za to, że jesteście i dzięki Wam możemy tworzyć tę wspaniałą szkołę.
Autor: Elżbieta Popławska
Autor zdjęć: archiwum szkoły