New York
43°
Clear
7:00 am4:29 pm EST
5mph
70%
30.17
SatSunMon
59°F
54°F
54°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Polska

Jubileuszowy piknik „Vivat Pułaski” w Warce

29.09.2023

Iwona Stefaniak

Jubileuszowy, już 10. piknik historyczno-kulturalny „Vivat Pułaski” odbył się 2 lipca w Warce. Tegoroczna edycja imprezy, która jest organizowana od 2006 roku przez Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce oraz Stowarzyszenie W.A.R.K.A., przyciągnęła na wareckie Winiary tłumy uczestników.

Po raz pierwszy w tym roku impreza była współorganizowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego z Budżetu Obywatelskiego Mazowsza, jako wydarzenie wybrane przez mieszkańców do dofinansowania, co pozwoliło na większy rozmach przedsięwzięcia. Frekwencja była rekordowa! Zapowiedź dużego zainteresowania imprezą można było zaobserwować już podczas Parady Pułaskiego, która wystartowała tradycyjnie z wareckiego rynku i podążyła przy dźwiękach muzyki na teren zespołu pałacowo-parkowego w Warce, gdzie na uczestników wydarzenia czekały liczne atrakcje.

Na czele 10. Parady Pułaskiego jechał sam Kazimierz Pułaski na koniu wraz z grupą rekonstruktorów. W rolę Pułaskiego wcielił się, jak zawsze, zaprzyjaźniony z muzeum rekonstruktor, aktor i kaskader Damian Dębski.

Warecką paradę poprowadził – jako Kazimierz Pułaski – rekonstruktor, aktor i kaskader Damian Dębski

Nie zabrakło również innych miłośników historii, opowiadających o epoce, w której żył najsłynniejszy mieszkaniec Warki. W paradzie dumnie kroczyła w szlacheckich strojach „Zgraja Sarmacka” oraz wolontariusze z Zespołu Szkół w Warce, przebrani w historyczne stroje z XVIII wieku. Tuż za nimi Indianie z grupy Huu-Ska Luta, którzy po raz kolejny wzbudzili wielkie zainteresowanie szczególnie wśród najmłodszych. Klimat przemarszu zbudowała niezawodna warecka Orkiestra Miejska Moderato pod przewodnictwem Ryszarda Florka. W następnej kolejności można było zobaczyć: załogę Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce oraz wielu gości na czele ze starostą grójeckim Krzysztofem Ambroziakiem. W paradzie maszerowali też: senator Stanisław Karczewski, radni powiatowi: Grażyna Kijuc, Cezary Kołodziejski, Jan Madej, następnie duża grupa członków PTTK Oddział w Warce, członków Stowarzyszenia W.A.R.K.A. Licznie reprezentowany był w biało-czerwonych barwach Klub Biegacza Start Pułaski Warka, Towarzystwo Miłośników Miasta Warka im. Kazimierza Pułaskiego, Klub Sportowy Warka, a także dzieci i młodzież, całe rodziny, mieszkańcy Warki i okolic. Nie zabrakło również amerykańskich motocykli i samochodów.

Przemarsz uczestników Parady Pułaskiego wzbudził wielkie zainteresowanie licznie zgromadzonych widzów

Barwna, radosna parada miała swoją metę w parku przy muzeum, na dużej polanie piknikowej, gdzie najpierw swój pokaz umiejętności muzycznych dała Miejska Orkiestra Moderato, a następnie oficjalnie zainaugurowano wydarzenie. Dziesiąty piknik „Vivat Pułaski” otworzyli główni organizatorzy: Iwona Stefaniak – dyrektor Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego i Andrzej Zaręba – prezes Stowarzyszenia W.A.R.K.A. Licznie zgromadzona publiczność mogła potem korzystać z wielu przygotowanych atrakcji.

Na dużej scenie, w prawdziwie amerykańskim stylu, odbył się koncert nazwany Elvis Show. Koncert, który przypomniał ikonę amerykańskiej popkultury, był dobrym przykładem na to, że piknik „Vivat Pułaski” jest imprezą przybliżającą kulturę polską i amerykańską. Było to widoczne również w kolejnym koncercie zespołu Singin’ Birds, w którym śpiewają trzy czarujące dziewczyny o pięknych głosach. Największe polskie i amerykańskie hity spodobały się wielu. Jak na piknik historyczny przystało, grupy rekonstrukcji historycznych miały tu poważne role do odegrania. Zachwycali publikę swoimi pokazami na dużej polanie, jak też w swoich obozowiskach przybliżali życie ludzi w dawnych wiekach. Najwięcej emocji jak zawsze wywołał Kazimierz Pułaski na swoim rumaku, nieustraszony, dynamiczny i niepowtarzalny. Dwa wspaniale pokazy – Kazimierz Pułaski w konfederacji barskiej oraz w wojnie o niepodległość Ameryki – zgromadziły ogromną publiczność. Były walki na szable, ale także brawurowe pokazy kaskaderskie, wszystko okraszone historycznym słowem i przy dźwiękach muzyki.

Atrakcją parady były m.in. grupy rekonstrukcyjne w strojach historycznych

Część rekonstruktorów wiele czasu poświęciła dzieciom – najbardziej dociekliwym i wymagającym widzom. Przygotowano warsztaty i specjalne pokazy tylko dla najmłodszych. Dzieci korzystały ze specjalnej „strefy dzieci”, gdzie znajdowały się atrakcje przeznaczone tylko dla nich. Był koncert „W świecie Walta Disneya”, w wykonaniu zespołu wokalno-aktorskiego Sonanto, malowanie twarzy, wiązanie balonów, dmuchane zjeżdżalnie i wiele niespodzianek.

Muzeum było otwarte dla gości za symboliczną złotówkę. Przez cztery godziny muzealne ekspozycje zwiedziło ponad 800 osób! Zwiedzano pałac, spacerowano po parku, gdzie również można było oglądać wystawy plenerowe: „Gloria Victis. Powstanie Styczniowe – 160. rocznica zrywu” „100-lat. Historia Klubu Sportowego WARKA”, „Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego. Mamy 55 lat”, „Stowarzyszenie W.A.R.K.A. – 20 lat dla społeczności lokalnej”. Dużym zainteresowaniem gości cieszył się pokaz prac poplenerowych artystów grupy KRAKART z Kalifornii, którzy tego dnia kończyli „I Plener polskich artystów z USA w Warce”.

Przy Café Savannah działała kolejna scena artystyczna i specjalna strefa chillout z leżakami i kocykami. Przy kawiarni odbył się wyjątkowy koncert fortepianowy Kuby Stankiewicza pt. „Polscy kompozytorzy w Hollywood” (tuż po wernisażu wystawy), który zaprezentował aranżacje kompozycji filmowych stworzonych m.in. przez Krzysztofa Komedę czy Wojciecha Kilara. Następnie zespół Grzeczni Chłopcy zachęcił publiczność nie tylko do śpiewania, ale i do tańca. Pionierzy, czyli Majka i Tomek Iwanowscy, zaprezentowali amerykański folk i bluegrass, nostalgicznie przenosząc słuchaczy do dawnej Ameryki.

Barwna parada miała swoją metę w parku przy Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego, gdzie na uczestników i widzów czekało wiele atrakcji w ramach pikniku „Vivat Pułaski”

Specjalnym punktem programu pikniku był wernisaż wystawy „Muzyka w roli głównej. Polscy kompozytorzy w amerykańskim przemyśle filmowym” w sali Centrum Edukacyjno-Muzealnego. Nowa wystawa czasowa przyciągnęła już w dniu swojego otwarcia liczne grono zwiedzających. Mogli oni posłuchać pięknej muzyki, którą do hollywoodzkich produkcji stworzyli Polacy: Bronisław Kaper, Henryk Wars, Krzysztof Komeda, Krzysztof Penderecki, Zbigniew Preisner, Wojciech Kilar i Jan A.P. Kaczmarek. Wystawa, oparta na nowoczesnych rozwiązaniach aranżacyjnych, robi duże wrażenie i pozwala poznać nieco zaczarowany, filmowy świat zza oceanu, który od dziesięcioleci pobudza wyobraźnię ludzi na całym świecie. Wśród gości wernisażu byli m.in. Mariusz Brymora – polski dyplomata i niegdyś konsul w Kalifornii, a także Rafał Zawierucha – ceniony aktor, który także zagrał w Hollywood.

Jubileuszowy piknik „Vivat Pułaski” zakończył się koncertem gwiazdy wieczoru, cenionego w Polsce wokalisty Grzegorza Hyżego. Jego występ – wzbogacony efektami świetlnymi – był zamknięciem jakże udanego, barwnego i ciągle rozwijającego się wydarzenia. Kolejny piknik „Vivat Pułaski” i Parada Pułaskiego w Warce za rok – 7 lipca. Zapraszamy!

ZDJĘCIA: ARCH. MUZEUM PUŁASKIEGO W WARCE

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

09.12.2023 @ 08:00