New York
66°
Sunny
5:33 am8:11 pm EDT
8mph
64%
30.01
TueWedThu
77°F
82°F
82°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Publicystyka
Technologie

Kalifornia. Zoox rozpoczął pierwsze publiczne testy autonomicznej robo-taksówki

14.02.2023

Ponad dwa lata temu spółka zależna Amazona – Zoox – zaprezentowała prototyp autonomicznej taksówki. Głównym zamysłem projektu było skonstruowanie taryfy, która będzie świadczyły usługi bez udziały kierowcy – korzystając jedynie zestawu czujników. Po dwóch latach od prezentacji robotaxi Zoox zaczyna testy na publicznych drogach w Kalifornii – podaje TechCrunch.

Autonomiczna taksówka Zoox uzyskała wszelkie potrzebne pozwolenia, aby rozpocząć testy w naturalnym środowisku. Firma otrzymała zgodę m.in. California Department of Motor Vehicles, a wcześniej uzyskała certyfikację Federal Motor Vehicle Safety Standards. W ubiegły weekend – po 8 latach od rozpoczęcia pracy nad robotaxi – pojazd Zoox przewiózł pierwszą parę klientów po drogach publicznych Foster City w Kalifornii.

Autonomiczna taksówka początkowo będzie dostępna tylko dla pracowników Zoox. Będzie kursowała na 2-milowej, wahadłowej trasie, łączącej dwa główne budynki Foster City.

“To brzmi banalnie, ale tak nie jest. To bardzo złożona trasa” – powiedziała dyrektor generalna Aicha Evans podczas briefingu prasowego. Zwróciła uwagę, że trasa będzie obejmować skręty w prawo i w lewo, kilka „świateł”, przejścia dla pieszych, rowerzystów, a także nawigację po parkingu i wykonywanie skrętów w obu kierunkach, do czego robotaxi jest już przystosowany.

Red. JŁ

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

baner