New York
46°
Cloudy
6:09 am7:40 pm EDT
6mph
77%
30.16
SatSunMon
68°F
61°F
63°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka

Kalifornijczyk pozywa słodyczowego giganta. “Skittles niezdatne do spożycia”

18.07.2022

Słodyczowy gigant – firma Mars Inc. – została pozwana przez konsumenta z Kalifornii, który twierdzi, że jeden z produktów koncernu, czyli „Skittles”, jest „niezdatny do spożycia przez ludzi”.

Według NBC News w pozwie złożony przez Jenile Thames w Oakland w Kalifornii w czwartek stwierdza się, że Skittles zawiera „podwyższony poziom” dwutlenku tytanu (TiO2), dodatku barwiącego.

Rzecznik Marsa powiedział „Today”, że „chociaż nie komentuje toczącego się postępowania sądowego, ich stosowanie dwutlenku tytanu jest zgodne z przepisami FDA”.

Pozew stwierdza, że ​​Mars „od dawna wiedział o problemach zdrowotnych stwarzanych przez TiO2 i że „zobowiązał się do stopniowego wycofywania” TiO2 w lutym 2016 r., ale nadal tego nie zrobił. Zgłoszenie wskazuje ponadto, że substancja została zakazana we Francji w 2019 roku, a Mars zadeklarował zastosowanie się do tych przepisów.

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności stwierdził w maju, że TiO2 „nie można uznać za bezpieczny do spożycia”, co doprowadziło do tego, że Komisja Europejska zdecydowała o wprowadzeniu zakazu stosowania TiO2 jako dodatku do żywności.

Pozew stwierdza, że ​​Mars nadal używa tego dodatku w swoich produktach w USA i nie poinformował „konsumentów o konsekwencjach spożywania toksyny”.

Konsumenci „są narażeni na zwiększone ryzyko wystąpienia szeregu skutków ubocznych, których nie byli świadomi, wynikających z genotoksyczności – zdolności substancji chemicznej do zmiany DNA”.

Ponadto w pozwie stwierdza się, że Ti02 – który jest stosowany w klejach, farbach, tworzywach sztucznych, powłokach, a także farbach drukarskich i materiałach dachowych – „wykazał zdolność do przechodzenia przez błony biologiczne, przenikania do systemu krążenia w organizmie i wchodzenia do komórek”.

Jenile Thames domaga się odszkodowania.

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner