New York
70°
Partly Cloudy
5:28 am8:18 pm EDT
8mph
50%
29.8
WedThuFri
77°F
72°F
77°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Polska
Ameryka

Kamala Harris: partnerstwo z Polską w sprawie projektu energii nuklearnej korzystne dla wszystkich

29.10.2022

Wiceprezydent USA Kamala Harris napisała w piątek na Twitterze, że współpraca z Polską w sprawie projektu wytwarzania energii nuklearnej jest korzystna korzystna dla wszystkich. Zadowolenie z zawarcia porozumienia wyraziła również firma Westinghouse.

„Podczas moich rozmów z premierem Morawieckim w Warszawie i rozmów telefonicznych, stwierdziłam jasno, że partnerstwo z USA w tym projekcie jest korzystna dla nas wszystkich: możemy zająć się kryzysem klimatycznym, wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne Europy i pogłębić strategiczne partnerstwo USA i Polski” – napisała Harris.

Firma Westinghouse napisała z kolei na Twitterze, że „z niecierpliwością oczekuje podjęcia kolejnych kroków w kierunku wsparcia czystej energii dla Polski swoim reaktorem AP1000, który jest najnowocześniejszy z obecnie działających”.

Jak potwierdził w piątek premier Mateusz Morawiecki, firma Westinghouse będzie partnerem Polski w budowie pierwszej z dwóch planowanych elektrowni atomowych, która ma powstać na Pomorzu w ramach państwowego programu. Pierwszy z trzech reaktorów elektrowni ma według planów zostać ukończony w 2033 r., zaś kolejne mają być przekazywane co dwa lata.(PAP)

jm/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

baner