New York
72°
Showers in the Vicinity
5:45 am8:20 pm EDT
5mph
90%
29.97
WedThuFri
82°F
84°F
86°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat

Kanada: Pożary ponownie przybierają na sile, władze ostrzegają, że mogą potrwać całe lato

11.06.2023

Pożary w Kanadzie znów przybierają na sile, a władze Quebecu ostrzegają, że mogą potrwać całe lato. Pogarsza się sytuacja w prowincji Alberta, gdzie nakazano kolejne ewakuacje. W całym kraju jest 426 aktywnych pożarów – podaje w niedzielę francuski dziennik „Ouest France”.

Miasto Edson w Albercie jest ewakuowane po raz drugi od maja. W pewnych miejscach w Albercie ogień jest tak potężny, że zastępy strażaków musiały się wycofać – przekazała francuska telewizja BFMTV

Zagrożonych ewakuacją jest wiele innych miejsc, w tym w Quebecu, gdzie ewakuowano już ponad 13 tys. osób. Minister bezpieczeństwa publicznego prowincji François Bonnardel oznajmił w sobotę, że sytuacja na północnym zachodzie jest nadal bardzo trudna. „Po raz pierwszy w historii Quebecu musi my walczyć z tyloma pożarami (…). Walka z nimi potrwa naszym zdaniem całe lato” – dodał Bonnardel.

Pożary lasów rozprzestrzeniły się w piątek w zachodniej prowincji Kanady – Kolumbii Brytyjskiej, podczas gdy wciąż nie udało się ugasić ognia trawiącego lasy w położonym na wschodzie Kanady Quebecu.

Według Kanadyjskiego Międzyagencyjnego Centrum Pożarów Lasów (CIFFC) w tym roku doszło już do 2372 pożarów, które spopieliły 4,3 miliony hektarów; około 15 razy więcej niż wynosiła średnia roczna w ciągu ostatniej dekady. Chociaż pożary są częstym zjawiskiem w Kanadzie, nietypowe jest to, że obecnie występują one jednocześnie na wschodzie i zachodzie, co ogranicza możliwości straży pożarnej i podsyca obawy o konsekwencje zmian klimatycznych.(PAP)

fit/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner