New York
84°
Fair
5:36 am8:27 pm EDT
4mph
67%
30.09
SunMonTue
91°F
95°F
97°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Publicystyka
Opinie i Analizy

Kanada: Większość mieszkańców jest dumna z bycia Kanadyjczykami

03.07.2023

Czterech na pięciu Kanadyjczyków odczuwa dumę ze swojej narodowości, najczęściej chwaląc Kanadę za publiczną służbę zdrowia, wolność i piękno kraju – wynik z badań przeprowadzonych z okazji obchodzonego w sobotę Dnia Kanady. Dumę z bycia Kanadyjczykiem częściej odczuwają kobiety niż mężczyźni i wyborcy liberalni i lewicowi niż konserwatywni.

Swoje zadowolenie z bycia Kanadyjczykiem deklaruje 83 proc. kobiet i 79 proc. mężczyzn – wynika z sondażu firmy Leger przeprowadzonym tuż przed Dniem Kanady obchodzonym 1 lipca w rocznicę powstania kanadyjskiej konfederacji. Najczęściej o swojej dumie mówią osoby po 55 roku życia (85 proc.), ale nawet wśród krytycznie nastawionych do rzeczywistości młodych ludzi (18–34 lata) o dumie mówi 75 proc. ankietowanych.

Kanadyjczycy są dumni przede wszystkim z publicznej służby zdrowia (41 proc.), wolności i równości dla wszystkich (40 proc.) i piękna kraju (40 proc.).

Duma nie jest bezrefleksyjna, bo jednocześnie wśród przyczyn wymienianych jako powody, by nie być dumnym z bycia Kanadyjczykiem, jest stan służby zdrowia (38 proc.), nierówności i bieda (35 proc.) i rosnący polityczny ekstremizm (33 proc.), a także problem narkotykowy (29 proc.).

Kobiety częściej są niezadowolone z problemów służby zdrowia i nierówności, mężczyźni z powodu wzrostu postaw ekstremistycznych. Piąta ważna dla Kanadyjczyków przyczyna niezadowolenia to utrzymujące się nieposzanowanie praw rdzennych mieszkańców, zwraca na to uwagę 23 proc. kobiet i 18 proc. mężczyzn. Wśród wskazywanych przyczyn niezadowolenia jest też zaangażowanie w NATO, przy czym częściej niezadowoleni są z tego mężczyźni (8 proc.) niż kobiety (3 proc.). Niezależnie od sympatii wyborczych jedna piąta wyborców wskazuje na problem podziałów politycznych.

„Jeśli ktoś mówi, że nie jest dumny z bycia Kanadyjczykiem, to nie znaczy, że nie jest patriotą. To może znaczyć, że w jego ocenie kraj podąża w kierunku, który w jego przekonaniu nie jest właściwy” – mówił cytowany przez publicznego nadawcę CBC szef wydziału socjologii Western University Howard Ramos.

Najbardziej dumni z bycia Kanadyjczykiem są wyborcy partii liberalnej (97 proc.) i lewicowej Nowej Partii Demokratycznej (87 proc.), wyborcy konserwatywni swoją dumę deklarują w 76 proc., a wyborcy separatystycznego Bloc Quebecois – w 60 proc. Najrzadziej dumni z bycia Kanadyjczykiem są wyborcy populistycznej PPC (People’s Party of Canada) – 45 proc.

z Toronto Anna Lach(PAP)

lach/ adj/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner