New York
73°
Cloudy
5:34 am8:10 pm EDT
7mph
54%
29.96
MonTueWed
72°F
81°F
82°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Polska

Katolicy mają obowiązek 24 grudnia uczestniczyć w niedzielnej mszy św., a udział w Pasterce czyni zadość obowiązkowi 25 grudnia

23.12.2023

W związku z tym, że tegoroczna Wigilia przypada w IV niedzielę Adwentu, katolicy mają obowiązek uczestnictwa we mszach św. Taki sam obowiązek spoczywa na nich 25 grudnia w pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia. Uczestnictwo w Pasterce o północy czyni zadość obowiązkowi poniedziałkowemu, ale nie niedzielnemu.

W tym roku Wigilia Bożego Narodzenia w Kościele katolickim przypada w IV niedzielę Adwentu, w związku z tym, katolicy mają obowiązek uczestnictwa we mszach św. Wskazuje na to kanonami 1247 i 1248 Kodeksu prawa kanonicznego.

„W święta nakazane wierni są zobowiązani uczestniczyć we mszy świętej i powstrzymać się od wykonywania tych prac i zajęć, które utrudniają oddawanie Bogu czci, przeżywanie radości właściwej dniowi Pańskiemu oraz korzystanie z należnego odpoczynku duchowego i fizycznego” – czytamy w kodeksie

Zgodnie z przepisami, wierni mają także obowiązek uczestniczenia w liturgii 25 grudnia w uroczystość Narodzenia Pańskiego. W tym roku, przypadnie ona w poniedziałek.

„Uczestnictwo w mszy Pasterskiej sprawowanej w nocy z 24 na 25 grudnia zadość czyni obowiązkowi poniedziałkowemu, ale nie niedzielnemu” – wyjaśnia w komunikacie Komisja Liturgiczna Archidiecezji Gdańskiej.

Zaznaczono także, że „uczestnictwo w mszy Wigilijnej sprawowanej w godzinach popołudniowych 24 grudnia – czyni zadość obowiązkowi niedzielnemu, ale nie poniedziałkowemu”.

W większości parafii w Polsce, w niedzielę 24 grudnia msze św. celebrowane są tylko do południa. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ par/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner