New York
23°
Sunny
7:02 am5:17 pm EST
6mph
29%
30.53
SunMonTue
50°F
54°F
48°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Polska

Każdego dnia do Przemyśla przyjeżdża kilka tysięcy uchodźców z Ukrainy

08.12.2022

Każdego dnia do Przemyśla przyjeżdża kilka tysięcy uchodźców z Ukrainy – powiedział w czwartek przedstawiciel samorządu tego miasta Jacek Paniw.

Swoją opinie przekazał w trakcie szczytu World for Ukraine, który odbywa się w Jasionce koło Rzeszowa.

„Jesteśmy miastem leżącym kilkanaście kilometrów od granicy. W tej chwili przyjeżdża do nas z Ukrainy pięć pociągów dziennie. Wcześniej było nawet to nawet po kilkanaście pociągów w ciągu doby. W niektórych podróżowało po pięć tysięcy osób” – mówił samorządowiec podczas panelu na temat potrzeb uchodźców.

Zwrócił uwagę, że „Przemyśl, jako miasto na szlaku kolejowym, przyjmuje wszystkie pociągi jadące z Ukrainy”. „Muszą odwiedzić nasze miasto przed dalsza relokacją. Muszą się u nas przespać. Musimy ich nakarmić, czasami ubrać” – zauważył Paniw.

Jak zaznaczył, miasto „już od lata przygotowuje nowe miejsca noclegowe” z myślą o większej liczbie uchodźców, która może pojawić się w zimie. „Oprócz istniejącego od początku wojny centrum pomocy humanitarnej przygotowujemy dwa kolejne miejsca, które będą mogły przyjąć kilkuset uchodźców” – wyjaśnił Paniw.

Pomagamy im – zauważył – „aby się zorganizowali, otrząsnęli z traumy, a potem kierujemy ich dalej, w głąb Polski, czy innych krajów Europy”.

Z kolei inny prelegent panelu Michał Korzeniowski z Caritas Polska podkreślił, że jego organizacja „uruchomiła wiele programów, które pomagają bezpośrednio uchodźcom, którzy są w Polsce, czy na Ukrainie”.

„Na Ukrainie pomagamy w ten sposób, że zbieramy paczki, jedna waży ok. 20 kg. Chcemy takich paczek zebrać ok 35 tys. Następnie są one przesyłane do Caritas Ukrainy lub Caritas w miejscach, gdzie są najbardziej potrzebne” – powiedział.

Natomiast w Polsce Caritas założył sieć 26 centrów pomocy uchodźcom z Ukrainy; ma ich powstać ponad 30. „Tej pomocy jest dużo. Pochodzi ze zbiórek w parafiach, ale także od innych Caritas narodowych” – stwierdził Korzeniowski.

Podkreślił, że Caritas przygotowuje się również do zimy, m.in. prowadzi zbiórkę śpiworów, materacy, ubrań. „Uważamy, że to ważny temat i należy się już teraz przygotować” – przekazał.

Trzydniowy szczyt humanitarny World for Ukarainie potrwa do piątku. Jest poświęcony głównie pomocy humanitarnej udzielanej Ukrainie od czasu napaści Rosji na ten kraj.(PAP)

Autor: Alfred Kyc

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY