Wiadomości
Sport

Klubowe MŚ w piłce nożnej – Triumf Manchesteru City, sędziował Marciniak

22.12.2023

Piłkarze Manchesteru City triumfatorami klubowych mistrzostw świata. W finale w saudyjskiej Dżuddzie, sędziowanym przez Szymona Marciniaka, pokonali brazylijskie Fluminense 4:0. W meczu o trzecie miejsce egipski Al-Ahly wygrał z japońskim Urawa Red Diamonds trenera Macieja Skorży 4:2.

To pierwszy taki sukces „The Citizens” w historii rozgrywek.

Dwie bramki w finale zdobył triumfator mundialu 2022 z reprezentacją Argentyny Julian Alvarez (w pierwszej i 88. minucie), jedną Phil Foden (72.), a jedna padła po samobójczym trafieniu Brazylijczyka Nino w 27. minucie.

„To był niewiarygodny mecz. Pokazaliśmy nie tylko jakość, ale także serce i determinację. Jestem zachwycony wynikiem” – powiedział uradowany Foden.

Zespół Josepa Guardioli, osłabiony w Arabii Saudyjskiej brakiem norweskiego napastnika Erlinga Haalanda, zdobył wcześniej w 2023 roku mistrzostwo i Puchar Anglii, Superpuchar UEFA i przede wszystkim triumfował w Lidze Mistrzów.

Piątkowy finał, oglądany na żywo przez 52 601 widzów, ułożył się dla faworytów znakomicie. Pierwszy gol Alvareza padł już w 40. sekundzie, co oznacza, że był najszybszym w historii finałów klubowych MŚ. Najpierw strzał Holendra Nathana Ake odbił na słupek 43-letni golkiper Fluminense Fabio, ale wobec dobitki Argentyńczyka był bezradny.

Drużyna Guardioli mogła więc kontrolować przebieg meczu. Wprawdzie rywale starali się wyrównać, ale po samobójczym golu Nino (pechowa interwencja po strzale Fodena) trudno było uwierzyć, że zdołają odwrócić losy rywalizacji.

Zamiast tego, w drugiej połowie padły dwie kolejne bramki dla City, a w kilku innych przypadkach Fabio uratował swój zespół przed jeszcze wyższą porażką.

Łącznie piłkarze City oddali 15 strzałów, a rywale pięć.

Sędzia Marciniak, któremu jako asystenci pomagali Tomasz Listkiewicz i Adam Kupsik, nie miał tego dnia zbyt wiele pracy. Raz był bliski podyktowania „jedenastki” dla Fluminense, ale po sygnalizacji od asystenta nie podjął takiej decyzji – z powodu spalonego.

To był kolejny prestiżowy finał w coraz bardziej imponującej „kolekcji” arbitra z Płocka. Ma koncie ma już m.in. finał mistrzostw świata 2022 oraz Ligi Mistrzów 2023.

Do historii przeszedł Guardiola. 52-letni Hiszpan wywalczył jako szkoleniowiec już po raz czwarty klubowe mistrzostwo świata. Wcześniej dokonał tego dwukrotnie z Barceloną (2009, 2011) i raz z Bayernem Monachium (2013).

Trzy sukcesy na koncie ma włoski szkoleniowiec Carlo Ancelotti.

Triumfator europejskiej Ligi Mistrzów oraz zwycięzca Copa Libertadores, czyli najważniejszych rozgrywek w Ameryce Południowej, tradycyjnie rozpoczęli rywalizację od półfinałów.

W nich „The Citizens” wyeliminowali Urawa Red Diamonds (3:0), a brazylijski zespół pokonał Al-Ahly 2:0. Drugie z tych spotkań prowadził Marciniak.

W meczu o trzecie miejsce japoński zespół Skorży przegrał w piątkowe popołudnie z Al-Ahly 2:4.

Jedną z bramek dla Urawa Red Diamonds zdobył w 43. minucie Jose Kante. To były napastnik Legii Warszawa, Wisły Płock i Górnika Zabrze. Oprócz niego gola dla drużyny Skorży strzelił Duńczyk Alexander Scholz w 54. minucie z rzutu karnego.

Natomiast trafienia dla Al-Ahly zaliczyli: Yasser Ibrahim (19.), Percy Tau (25.), Yoshio Koizumi po samobójczym uderzeniu (60.) oraz Ali Maaloul w doliczonym czasie gry.

Skorża sięgnął w maju z Urawa Red Diamonds po triumf w Azjatyckiej Lidze Mistrzów, co zapewniło drużynie udział w klubowych MŚ. W listopadzie 51-letni trener zapowiedział, że wkrótce zakończy pracę w Japonii.

To były pierwsze w historii klubowe MŚ w Arabii Saudyjskiej, ale jednocześnie ostatnie w dotychczasowej formule, z siedmioma drużynami – mistrzami sześciu kontynentów i przedstawicielem kraju-gospodarza.

W 2024 roku turnieju nie będzie, natomiast w 2025 klubowy mundial odbędzie się w Stanach Zjednoczonych i po raz pierwszy zostanie rozegrany z udziałem 32 drużyn.