New York
50°
Partly Cloudy
6:19 am7:33 pm EDT
17mph
62%
29.55
SunMonTue
70°F
73°F
72°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka

Kluczowy naftociąg w USA zamknięty – cena ropy w górę

12.12.2022

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną w poniedziałek. Kluczowy ropociąg w Stanach Zjednoczonych pozostaje zamknięty, co wpływa na ograniczenie dostaw paliw. Inwestorzy analizują też najnowsze informacje dotyczące Covid-19 w Chinach – informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na I kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 71,80 USD, wyżej o 1,10 proc., po spadku w ub. tygodniu o 11 proc.

Brent na ICE w dostawach na II wyceniana jest po 76,69 USD za baryłkę, wyżej o 0,78 proc.

Nadal są zakłócenia w przepływach ropy naftowej w USA, gdzie w połowie ub. tygodnia doszło do zamknięcia rurociągu Keystone.

Po wycieku, w trakcie którego wypłynęło ok. 14 tys. baryłek ropy z tego naftociągu doszło do zakłóceń w dostawach ropy w całych Stanach Zjednoczonych.

TC Energy Corp. kontynuuje prace naprawcze Keystone, naftociągu, który łączy pola naftowe w Kanadzie z amerykańskimi rafineriami na wybrzeżu Zatoki Meksykańskiej.

Data ponownego uruchomienia tego ropociągu nie została jeszcze ustalona – wynika z niedzielnego komunikatu TC Energy.

Ropociąg Keystone może dziennie transportować ponad 600 tys. baryłek ropy.

Tymczasem inwestorzy analizują najnowsze doniesienia z Chin, gdzie władze coraz bardziej odchodzą od blokad i restrykcji związanych z walką z Covid-19.

Daje to na rynkach nadzieje na ożywienie popytu u tego największego na świecie importera ropy naftowej i wielu metali bazowych.

Firma konsultingowa FGE pisze jednak w rynkowej nocie, że nagłe znoszenie ograniczeń covidowych w Chinach może stanowić podczas tej zimy ryzyko spadku zapotrzebowania na ropę.

„Podczas gdy złagodzenie ograniczeń covidowych spowodowało początkowo wzrost mobilności mieszkańców Chin, to ożywienie to może nie być trwałe” – piszą w nocie analitycy FGE.

„Destrukcja popytu na paliwa może nastąpić, gdy liczba infekcji koronawirusa mocniej wzrośnie, a system opieki medycznej zostanie przeciążony” – dodają”.(PAP Biznes)

aj/ asa/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

baner