New York
63°
Partly Cloudy
6:15 am7:35 pm EDT
4mph
72%
29.81
TueWedThu
72°F
59°F
52°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Polonia

Kolacja z kolędami w Tatra Haus

17.12.2022
11-letnia Victoria Demko śpiewa kolędę „Cicha noc“. Wspierała ją Patty Gee. Rafał Stopa grał na saksofonie, a Sebastian Stopka na skrzypcach ZDJĘCIA: JANUSZ M. SZLECHTA/NOWY DZIENNIK

Są miejsca, do których udajemy się, aby coś fajnego zjeść, a do tego spędzić tam miło czas. Takim miejscem jest niewątpliwie działająca od ponad czterech lat restauracja Tatra Haus w Wallington w stanie New Jersey. To właśnie tutaj w piątek, 7 grudnia, przeżyliśmy piękne spotkanie z koledami.

Janusz M. Szlechta

Na pomysł zorganizowania wieczoru pełnego kolęd wpadła Patty Gee – kompozytorka, autorka tekstów i wokalistka. Dorastała w Zamościu, a dziś mieszka i tworzy w Nowym Jorku. Wydała do tej pory cztery single: “Górnolotna”, “Our space”, “Piece od Art” oraz “Deszcz”. Tworzy zarówno w języku polskim, jak i angielskim, a jej niezwykle eklektyczna brzmieniowo twórczość wymyka się gatunkowym ramom. Aktualnie Patty Gee pracuje nad debiutanckim albumem i zapowiada premierę nowego świątecznego utworu “Dzień jak ten”. Więcej o tej młodej, utalentowanej artystce można przeczytać na jej stronie internetowej www.pattygee.com.

Patty zaprosiła do grania i wspólnego śpiewania kolęd: saksofonistę Rafała Stopę oraz Łukasza Plisia, który gra na skrzypcach i pianinie. Dołączył do nich świetny skrzypek Sebastian Stopka (syn właścicieli Tatry Haus). O nagłośnienie zadbał Daro Kierklo.

Goście przy stołach zajadali się pysznościami, a artyści na scenie dołożyli im kolędy

Wieczorem restauracja była wypełniona gośćmi, którzy przyszli spędzić tutaj miły wieczór. Trudno było znaleźć miejsce przy stole. Kiedy rozkoszowali się pysznymi daniami, na scenie przy mikrofonach stanęli Patty z fletem, Rafał z saksofonem, Łukasz i Sebastian ze skrzypcami. I popłynęły kolędy… Zrobiło się ciepło, tak domowo, jak to bywało niegdyś w polskich domach w okresie przed Świętami Bożego Narodzenia. I jedzenie smakowało o wiele lepiej.

Kolędowanie rozpoczęło się o godzinie 7 wieczorem. Najpierw zagrali i zaśpiewali „Jezus malusieński“ i „Gdy śliczna Panna“. Potem na scenie pojawiła się 11-letnia Victoria Demko i zaśpiewała jedną z najpiękniejszych kolęd „Cicha noc“. Dostała za to ogromne brawa. Kolejne kolędy, wraz z artystami, śpiewała już cała sala: „Mizerna cicha“, „W żłobie leży“, „Przybieżeli do Betlejem“.

Olivia Stopka i jej brat Sebastian śpiewają „Hej Maluśki, Maluśki“. Robert Stopa gra na saksofonie

W pewnym momencie do Patty dołączył Zbigniew Dera – dobrze znany wśród Polonii muzyk i wokalista, który był członkiem zespołów: Non Iron (w Polsce) oraz Afterlife i DYM w USA. Na zakończenie pierwszej części wspólnego kolędowania góralską kolędę „Hej Maluśki, Maluśki“ zagrał na skrzypcach i śpiewał Sebastian Stopka. Towarzyszyła mu siostra Olivia, która zrobiła sobie krótką przerwę w obsłudze gości.

Artyści mieli czas na to, aby zjeść kolację i porozmawiać ze znajomymi. No a potem znowu grali i śpiewali kolędy: „Tryumfy Króla Niebieskiego“, „Do szopy, hej pasterze“, „Anioł pasterzom mówił“… Góralskie kolędy „Dnia jednego“ i „Dobrze żeś sie Jezu pod Giewontem zrodził“ zaśpiewał Sebastian Stopka, prawdziwy góral.

Na zakończenie tego wspaniałego koncertu Patty zaśpiewała dwie swoje piosenki i kilka ulubionych utworów, po czym wszyscy razem zaśpiewali „Bóg się rodzi, hej!“

Zbyszek Dera i Patty Gee śpiewają ostatnią kolędę „Bóg się rodzi“.  Sebastian Stopka gra na skrzypcach, a Łukasz Pliś na keyboardzie

Ale tak naprawdę to nie był koniec. Właściciel restauracji Józef Stopka wyszedł z kuchni z panią Katarzyną. „To jest szefowa naszej kuchni. Jest z nami od początku. Dzisiaj ma urodziny. Życzę jej dużo zdrowia i wszystkiego dobrego“ – powiedział. Od razu wszyscy wstali z miejsc i zaspiewali jej „Sto lat“. A potem Łukasz Pliś i Sebastian usiedli przy stole i grali na skrzypcach utwory w klimatach świątecznych. Wiele osób śpiewało wraz z nimi.

Żal było opuszczać to miejsce i kończyć ten wieczór pełen kolęd.

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner