Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Publicystyka
Polonia

Kolędy i pastorałki na Dzień Babci

07.02.2024
Śpiewa Patrycja Posłuszny, akompaniuje na fortepianie Łukasz Pliś

Elżbieta Popławska

To już nasza tradycja i obowiązek – mówią chórzyści z Hejnału. – Śpiewamy ponad 35 lat dla Polonii z okazji świąt, uroczystości państwowych czy na naszych chóralnych zjazdach, gdzie pod patronatem Związku Śpiewaków Polskich w Ameryce (ZŚPA) spotykamy się co roku na konwencjach Okręgu VII.

Chór Hejnał powstał 24 października 1988 roku

W niedzielę, 21 stycznia, w Centrum Polsko- Słowiańskim wystąpił ulubiony przez Polonię chór mieszany Hejnał. Koncert miał uroczysty charakter, a wystąpili w nim również: Patrycja Posłuszna, dr Dariusz Ocetek i pianista Łukasz Pliś. Program poprowadziła chórzystka Anna Skupień.

Chór mieszany Hejnał zaprezentował się bardzo dostojnie i wystąpił z atrakcyjnym programem. Wykonał: „Adeste Fideles”, „Z narodzenia Pana”, „Jezusek czuwa”, „Bracia patrzcie jeno”, „A cóż z tą Dzieciną”. Solo wystąpiła sopranistka Patrycja Posłuszna przy akompaniamencie Łukasza Plisia. Patrycja zaczarowała widzów swoim wykonaniem utworów „Gdy śliczna Panna” i „Kolęda dla nieobecnych”. Dr Dariusz Ocetek – bas – przy akompaniamencie Łukasza Plisia – z ciekawą interpretacją zaśpiewał: „By miłość stała się”, „Kiedy pierwsza gwiazdka”.

Po oficjalnym zakończeniu koncertu i wspólnym śpiewaniu kolęd z publicznością chórzystka Maryla Kopyto złożyła babciom życzenia i zaprezentowała bardzo umuzykalnioną Natalkę Nawalka, która spontanicznie zaśpiewała dla wszystkich babć. Świąteczny nastrój wieczoru udzielił się obecnym, szczególnie kiedy na stolikach pojawiły się pyszne słodkości od sponsorów: z Cafe Riviera i Mariana Nowakowskiego ze Steve’s Food Market. Powróciły artystyczne wspomnienia, gdyż po długiej chorobowej nieobecności na wieczór przybył Zdzisław Pogorzelski (2. wiceprezes chóru), witano również gościa z Connecticut Adriana Mackiewicza-Sylveena, znanego dyrektora artystycznego orkiestry kameralnej Connecticut Virtuosi. Poza tym zjawili się byli chórzyści, którzy przeszli na „artystyczną emeryturę”. W tej atmosferze wspomnień tenor Marek Filatov – obecnie na programie Master w Manhattan School of Music – spontaniczne, poza programem, zaśpiewał kolędę „Lulajże Jezuniu”.

KRÓTKA HISTORIA POWSTANIA CHÓRU HEJNAŁ

Towarzystwo Śpiewacze Hejnał powstało 24 października 1988 r., z połączenia dwóch chórów Okręgu VII – żeńskiego Symfonia i męskiego Echo. Współzałożycielami byli prof. Alfred Zając, Janusz Sporek, Eugene Argasinski, Kazimierz Siudy, Czester Tobiasz i bracia Zakrzewscy. Pierwszymi dyrygentami byli prof. Alfred Zając i Janusz Sporek. W roku 1990 Hejnał zorganizował Zjazd Chórów Okręgu VII, gdzie w konkursie zdobył pierwszą nagrodę. Od tego czasu wielu innych dyrygentów prowadziło chór. Od 2021 r. jego działalność kontynuowana była z dyrygentką Sabiną Nemtusiak, wybitną skrzypaczką. Od maja 2023 chórem dyryguje dr Dariusz Ocetek.

Śpiewa bas Dariusz Ocetek, który jest takže dyrygentem Hejnału

Patrycja Posłuszna – polsko-amerykańska śpiewaczka operowa (sopran). Karierę muzyczną rozpoczęła w chórze kościelnym, w szkole średniej kontynuowała naukę śpiewu w teatrze muzycznym. Udział w Master Klass prowadzonej Martinę Arroyo rozbudził w niej miłość do śpiewu operowego. W roku 2023 ukończyła Wydział Śpiewu w Brooklyn College Conservatory of Music. W latach 2022 i 2023 wzięła udział w Mediterranean Opera Studio i Festivalu we Włoszech, gdzie uczestniczyła w różnych szkoleniach, a także w operach i koncertach, m.in. jako Lauretta w „Gianni Schicchi” i Violetta w „La Traviata”. Patrycja Posłuszna urodziła się w USA w polskiej rodzinie. Rodzice zadbali o jej polską edukację, doskonale więc mówi po polsku i udziela się w polonijnym środowisku. Jest sekretarzem Polish American Folk Dance Company w NY, z którym również występuje. Występowała w Carnegie Hall, City Hall i CP-S na Brooklynie.

Dr Dariusz Ocetek – bas operowy, oratoryjny, operetkowy i musicalowy. Pedagog śpiewu i dyrygent chóralny. Doktor sztuk muzycznych na Wydziale Śpiewu (Catolic University of America). Występował we Włoszech, w Niemczech i oczywiście w Polsce. W USA śpiewał podczas New York Lyric Recovery Festival w Carnegie Hall, występował z Paderewski Orchestra w North Shore Center for Performing Arts, Kennedy Center for Performing Arts, Cami Hall, 92NY, Washington Opera Society, Valdosta State Opera, First Coast Opera, The Catholic University of America Opera. Przed emigracją do USA występował w Teatrze Rozrywki, z Zespołem Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” oraz w Operetce Śląskiej.

Łukasz Pliś – multiinstrumentalista – ukończył Uniwersytet Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie na Wydziale Muzycznym. Od najmłodszych lat grał na skrzypcach w rodzinnym kwartecie smyczkowym. Obecnie jest nauczycielem gry na skrzypcach i fortepianie. Jako miłośnik folkloru nagrał kilka płyt oraz promował polską muzykę ludową w wielu europejskich krajach. Blisko związany z Towarzystwem Przyjaźni Polsko-Niemieckiej rozsławiał polską muzykę u zachodnich sąsiadów Polski. Na szczególną uwagę zasługuje płyta wydana w 2002 r. „The Polish Folk Explosion”, nagrana przez kapelę Resoviana Vitolda Reka w Niemczech. Łukasz Pliś po przyjeździe do USA współpracował z polonijnymi organizacjami, chórami, Polish Folk Dance Company jako kapelmistrz i akompaniator oraz autor muzyki dla zespołu tanecznego i kapeli. Jest założycielem Greenpoint String Quartet, edukatorem muzycznym, członkiem duetu akordeonowego.

Z lewej: Zdzisław Pogorzelski z żoną Teresą; z prawej: Andrzej Kolczyński, Cecylia Bidiuk; siedzi Izabella Kobus-Salkin

W 2007 r. napisał muzykę do spektaklu teatralnego o Hance Ordonce dla Teatru Polskiego w Nowym Jorku. Występował m.in.: w Konsulacie Generalnym na Manhattanie, Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku, The Manhattan Center, Radio City Music Hall, Waldorf Astoria czy Symphony Space.

***

Chór Hejnał zaprasza do wspólnego śpiewania. Próby chóru odbywają się we wtorki w salce kościoła św. St. Kostki o godz. 7 wiecz. Mirosław Kostro (prezes), tel. 917-6026194, dr Dariusz Ocetek (dyrygent), tel. 305 -307-2975.

ZDJĘCIA: ELŻBIETA POPŁAWSKA

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY