New York
73°
Cloudy
5:24 am8:27 pm EDT
7mph
52%
29.98
ThuFriSat
84°F
86°F
82°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Polska

Kolejne ostrzeżenie policji ws. oszustw „na wnuczka”; seniorka straciła ok. 100 tys. zł

26.11.2022

Podlaska policja po raz kolejny wystosowała ostrzeżenie do seniorów i zaapelowała o ostrożność przy podejmowaniu decyzji finansowych. Prosi, by w takich sytuacjach kontaktowali się z bliskimi. Starsza pani z Białegostoku straciła ok. 100 tys. zł; uwierzyła w historię o wypadku córki.

w piątek podlaska policja otrzymała informacje o próbach oszustw w Białymstoku i Grajewie; oznacza to, że w tych miejscach grupy przestępcze mają tzw. odbieraków, czyli osoby, które przychodzą po gotówkę.

W Białymstoku starsza pani uwierzyła w historię o wypadku córki; przekonana, że pomaga jej finansowo, przekazała oszustom ok. 100 tys. zł. Rodzina w piątek po południu zgłosiła to przestępstwo, trwa ustalanie szczegółów historii, którą posłużyli się w tym przypadku przestępcy.

Mimo ciągłego nagłaśniania w mediach tego typu oszustw, akcji prewencyjnych i informacyjnych inicjowanych m.in. przez policję, oszustom działającym „na wnuczka” (czyli posługującym się wymyśloną historią np. o wypadku kogoś z rodziny) lub zmodyfikowanymi metodami (np. podając się za policjantów) wciąż udaje się znaleźć osoby, głównie w podeszłym wieku, które wierzą w takie opowieści, nie kontaktują się z bliskimi, czy z policją, by je zweryfikować i oddają oszczędności. Czasem zaciągają też pożyczki.

„Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności przy podejmowaniu decyzji finansowych. Słysząc w słuchawce historię, że bliski spowodował wypadek, czy pieniądze na koncie są zagrożone, powinniśmy przede wszystkim rozłączyć się i zweryfikować tę informację. O takich sytuacjach natychmiast należy informować policjantów, dzwoniąc na numer 112” – podkreślała wielokrotnie podlaska policja.

Przypomina ona, że jej funkcjonariusze nigdy nie informują telefonicznie o prowadzonych przez siebie sprawach, nigdy też nie proszą o przekazywanie pieniędzy nieznanym osobom. Kilka miesięcy temu prowadziła ona kampanię społeczną „Nie popełnij tego błędu. Nie daj się oszukać!”, przygotowaną we współpracy z publicznym Radiem Białystok. Na jego antenie publikowane były prawdziwe historie osób, które zostały poszkodowane i opowiadały, jak działali oszuści i jaki przebieg miało przestępstwo.(PAP)

autor: Robert Fiłończuk

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner