New York
75°
Fair
5:36 am8:27 pm EDT
5mph
83%
30.16
SunMonTue
90°F
93°F
97°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Polonia

Kolejny Sukces Chóru Dziecięcego Polonia

17.06.2024
Chór Dziecięcy Polonia

Magdalena Góral

W piątek, 6 czerwca w Hali Prudential Center w Newark miał miejsce największy na świecie koncert chórów dziecięcych, w którym wystąpił Chór Dziecięcy Polonia. Tym razem młodzi artyści zaprezentowali repertuar rozrywkowy.

Było to wyjątkowe wydarzenia artystyczne i akustyczne z uwagi na to, że utwory wykonywane były wspólnie przez ponad 3 tysiące dzieci z najlepszych amerykańskich chórów, które zakwalifikowały się do koncertu w drodze eliminacji.

Cały koncert, jak podali organizatorzy m.in.: National Association for Music Education – organizacja zrzeszająca profesjonalnych pedagogów muzycznych, zgromadził 5 tysięcy osób.

Prudential Center i ponad 3 tysiące śpiewających dzieci

Edukacja kulturalna, oparta tylko na klasyce, lecz bez udziału muzyki rozrywkowej, tak bliskiej aktualnemu światu dziecka wydaje się niekompletna i wymuszona. Z jakiegoś w końcu powodu dzieci często rezygnują z muzykowania i rzucają nutami w kąt. Być może jest tak dlatego, że brakuje radości i odejścia choć na chwilę od klasycznego repertuaru. Przecież od dawna nie ma już nowych Chopinów i Mozartów, a dobry muzyk gra przecież i bez nut i nie tylko wyuczonej etiudy. Aktualne przeboje znane ze smartfonów i śpiewane przez dzieci – to nie jakaś „inna” muzyka – tylko ta sama, bo muzyka jest jedna. Świat się zmienia – świat dziecka także. Ten koncert połączył wiele nurtów, wiele idei pedagogicznych, dając dzieciom przede wszystkim ogromną radość.

Dzieci z polskich szkół po raz kolejny udowodniły, że potrafią sięgać gwiazd. To one tego wieczoru błyszczały pośród pięknej scenerii oraz będących w wyraźnym szoku rodziców, którzy nie mogli uwierzyć, że tak duża liczba młodych artystów potrafi tak śpiewać, mówiąc wspólnym, muzycznym językiem. Możemy być dumni, że dzieci i rodzice chcą promować polską kulturę także na tak wielkich arenach. W koncercie wzięli udział uczniowie Szkoły Polskiej przy Konsulacie RP w Nowym Jorku, Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii Św. Cyryla i Metodego, Polskiej Szkoły św. Józefa na Jamajce oraz Polskiej Szkoły Dokształcającej im. H. Sienkiewicza na Brooklynie.

Chór Dziecięcy Polonia trenuje kilka razy w tygodniu przy Parafii Matki Bożej Pocieszenia na Brooklynie. Zespół w tym roku został poszerzony o orkiestrę, która złożona z kilkunastu różnych instrumentów promuje polską kulturę w Ameryce. Nabór do chóru i orkiestry jest ciągły.

W przyszłym roku taki sam wielki koncert łączący wszystkie dziecięce polonijne zespoły wokalne w Ameryce odbędzie się w Nowym Jorku. Szczegóły dotyczące możliwości dołączenia do tego wielkiego wydarzenia zawarte są na stronie chóru i orkiestry Polonia pod adresem www.chorpolonia.com . Serdecznie zapraszamy do zgłoszenia swojej scholi, zespołu, chóru czy grupy muzycznej złożonej z dzieci.

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner