New York
82°
Partly Cloudy
5:36 am8:27 pm EDT
3mph
73%
30.11
SunMonTue
91°F
93°F
97°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Polska
Społeczeństwo

Kolonie dla polskich dzieci z niepełnosprawnościami

21.07.2023
Razem na kolonii jest raźniej i można czegoś się nauczyć ZDJĘCIA: ARCHIWUM FUNDACJI

Umyć zęby, założyć T-shirt, pościelić łóżko albo zrobić tost z masłem orzechowym. To kilka prostych czynności. Uczymy się ich jako dzieci, aby stać się samodzielnymi nastolatkami i osobami dorosłymi. Są jednak dzieci, dla których wykonanie tych zadań jest jak wejście na szczyt Denali. To dzieci z niepełnosprawnościami.

W Polsce są ich tysiące. Wiele z nich wciąż nie ma szansy, aby nauczyć się, jak być niezależnym człowiekiem.

DOKTOR PIOTR, KTÓRY DZIECIOM DODAWAŁ SKRZYDEŁ

Przenieśmy się na chwilę do socjalistycznej Polski, do miasta Konin w Wielkopolsce. Tam właśnie mieszkał doktor Piotr Janaszek, lekarz specjalista ortopedii i rehabilitacji. Doktor Piotr urodził się w 1947 roku w Poznaniu. Zginął tragicznie, w wypadku samochodowym, w grudniu 1998 r. Był jednym z pierwszych w Polsce ludzi, którzy domagali się dla dzieci z niepełnosprawnościami godnego, niezależnego życia. Ten lekarz-wizjoner publicznie, głośno buntował się przeciwko zamykaniu dzieci z niepełnosprawnościami w domach, bez dostępu do nauki, rehabilitacji, towarzystwa sprawnych rówieśników.

Nawet nie mając rąk można malować

Doktor Piotr leczył małych pacjentów, ale też uczył ich, że choć nie mogą sprawnie poruszać się lub myśleć, to mają wiele innych umiejętności. A jeśli te zdolności w sobie odnajdą i rozwiną, to staną się wtedy ludźmi niezależnymi. Doktor Piotr nazywał swoich podopiecznych „Małymi Odkrywcami”. Pragnął, aby dzieci z niepełnosprawnościami mogły uczyć się samodzielności wspólnie z dziećmi sprawnymi. Tak właśnie, ponad 40 lat temu, powstały pierwsze wakacyjne obozy rehabilitacyjno-integracyjne doktora Piotra Janaszka.

NIEPEŁNOSPRAWNE OD URODZENIA

Anna ma rozszczep kręgosłupa, a Joanna mózgowe porażenie dziecięce. Obie brały udział w obozach doktora Piotra. Pamiętają też inne dzieci, dla których przyjazd na obóz był pierwszym wyjściem z domu, pierwszym spotkaniem z kolegami, pierwszą lekcją samodzielności. Anna i Joanna mówią, że na obozach doktora Piotra była i zabawa, i nauka tworzenia relacji, szacunku dla drugiego człowieka, współpracy, równości wobec praw i obowiązków. Dzieci niepełnosprawne nie były traktowane na obozach ulgowo. Nawet jeśli poruszały się na wózkach, to mieszkały wspólnie z innymi w namiotach. Brały udział we wszystkich zabawach, konkursach, zdobywały nowe umiejętności, pomagały gotować posiłki oraz sprzątać namioty i obozowisko. Wspólnie z opiekunami uczyły się, jak samemu umyć się, ubrać, zawiązać buty, posłać łóżko.

Anna i Joanna mówią, że to na obozach doktora Piotra nauczyły się walczyć o siebie i swoje marzenia. Dziś Anna i Joanna są dorosłymi kobietami. Obie pracują w Fundacji im. Doktora Piotra Janaszka „Podaj Dalej”. Anna jest doradcą zawodowym osób niepełnosprawnych. Joanna, poruszając się sprawnie na swoim elektrycznym wózku inwalidzkim, organizuje fundacyjne wydarzenia i rekrutuje nowych wolontariuszy.

KONTYNUUJĄ DZIEŁO OJCA

Córki doktora Piotra, jako dzieci i nastolatki, również spędzały wakacje na obozach opiekując się niepełnosprawnymi rówieśnikami. Niespisany testament idei doktora Piotra realizują w Fundacji „Podaj Dalej”. Utworzyły tę organizację społeczną w 2004 roku i prowadzą wspólnie z wieloma dawnymi podopiecznymi doktora Piotra. Fundacja „Podaj Dalej” to jedna z niewielu w Polsce fundacji familijnych, w której następne pokolenie działaczy społecznych rozwija dorobek swoich rodziców. Doktor Piotr był niezwykle twórczym i pracowitym społecznikiem. Działał nie tylko dla dzieci, ale także dorosłych z niepełnosprawnościami. Stworzył m.in. warsztaty terapii zajęciowej, zakład pracy chronionej, przychodnię rehabilitacyjną, klub sportowy, hostel dla matek z dziećmi niepełnosprawnymi, organizował konkursy talentów i wyjazdy zagraniczne, także do USA. Fundacja jego imienia realizuje dla osób niepełnosprawnych wiele nowatorskich projektów społecznych, między innymi: kursy szybowcowe i paralotniarskie, Akademię Życia i Samodzielności – mieszkania treningowe dla młodych osób, które nagle, z powodu choroby lub wypadku, stały się niepełnosprawne, Osadę Janaszkowo (nowoczesny kompleks treningowo-mieszkalny) oraz wakacyjne kolonie „Małych Odkrywców”.

Mielnica, rok 1984: dr Piotr Janaszek z córkami Zuzanną i Olgą

„MALI ODKRYWCY”

Wyobraź sobie, że nawet teraz, na początku XXI wieku, dla wielu polskich dzieci z niepełnosprawnościami wakacyjne kolonie „Małych Odkrywców” to jedyna w roku możliwość nauki niezależności; to jedyna w roku wyprawa poza dom; jedyna możliwość zabawy z rówieśnikami i spędzenia wakacji aktywnie, a nie w samotności, przed telewizorem lub komputerem.

Polskie dzieci z niepełnosprawnościami pragną, aby ich życie było samodzielne i pełne pasji. Uczą się tego podczas kolonii „Małych Odkrywców”. Polacy mieszkający w USA od lat wspierają wakacyjne kolonie doktora Piotra. Tak wspólnie tworzymy tradycję wzajemnej pomocy.

Pomóż polskim dzieciom z niepełnosprawnościami wyrosnąć na niezależnych, dorosłych ludzi. Pomóż zorganizować kolejne kolonie rehabilitacyjno-integracyjne „Małych Odkrywców”. Na organizację kolonii potrzebujemy 26,200 dol. Od polskich darczyńców zebraliśmy blisko połowę tej kwoty.

Pomóż teraz, tutaj: www.globalgiving.org/projects/little-explorers

lub wpłać dowolną darowiznę bezpośrednio na konto dolarowe Fundacji im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ, ul. Południowa 2a, 62-510 Konin, Polska. Numer rachunku dolarowego IBAN: PL 02 1050 1735 1000 0090 8118 0326.

Darowizny czynione za pośrednictwem GlobalGiving można odpisać od podatku. Od razu po dokonaniu darowizny GlobalGiving wystawia amerykańskim płatnikom rachunek (tax recepit) poświadczający wpłacenie darowizny.

Kolonie Małych Odkrywców fundacja organizuje od 2015 roku. Udział dzieci w koloniach jest bezpłatny.

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner