New York
36°
Partly Cloudy
6:34 am5:43 pm EST
11mph
62%
30.1
TueWedThu
55°F
63°F
45°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat
Publicystyka
Technologie

Komisja Europejska wszczęła postępowanie przeciwko „X”; sprawdza, czy platforma tolerowała nielegalne treści

18.12.2023

Komisja Europejska wszczęła formalne postępowanie, w którym oceni, czy platforma „X” (dawniej Twitter) naruszyła ustawę o usługach cyfrowych (DSA) poprzez brak reakcji na pojawiające się w niej nielegalne treści terrorystyczne i manipulacyjne.

KE ma wątpliwości wobec działań platformy „X” w związku z nieusuwaniem nielegalnych treści w kontekście ataków terrorystycznych Hamasu na Izrael.

Dlatego sprawdzi, czy „X” wypełniała obowiązki zawarte w tzw. ustawie DSA, związane z przeciwdziałaniem rozpowszechnianiu nielegalnych treści w UE. Sprawdzi też skuteczność środków podjętych w celu zwalczania manipulacji informacjami na platformie.

Jest to pierwsze formalne postępowanie wszczęte przez Komisję w celu egzekwowania pierwszych ogólnounijnych ram odpowiedzialności platform internetowych. Po formalnym otwarciu postępowania Komisja będzie w dalszym ciągu gromadzić materiał dowodowy, na przykład wysyłając dodatkowe wnioski o informacje, przeprowadzając wywiady lub kontrole.

DSA nie wyznacza żadnego terminu zakończenia formalnego postępowania. Czas trwania szczegółowego dochodzenia zależy od szeregu czynników, w tym od złożoności sprawy, zakresu współpracy zainteresowanego przedsiębiorstwa z Komisją oraz korzystania z prawa do obrony.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ mms/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY