New York
50°
Mist
7:02 am4:29 pm EST
10mph
87%
29.99
MonTueWed
54°F
46°F
45°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka
Polonia

Komunikat o wyborach

07.10.2023

INFORMACJA PRASOWA

podstawowe informacje dot. wyborów parlamentarnych 2023

Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku informuje, że głosowanie w USA w wyborach do Sejmu RP i Senatu RP oraz referendum ogólnokrajowym odbędzie się w sobotę, 14 października 2023 r. między godz. 7:00 a 21:00.

Warunkiem wzięcia udziału w wyborach i/lub referendum jest zapisanie się do spisu wyborców w wybranym obwodzie głosowania oraz posiadanie (w dniu zapisu i w dniu wyborów) ważnego polskiego paszportu lub paszportu tymczasowego. W Stanach Zjednoczonych nie ma możliwości głosowania na podstawie dowodu osobistego. Głosowanie w wyborach do Sejmu i Senatu oraz w referendum przeprowadza się na podstawie tego samego spisu.

Placówki zagraniczne nie prowadzą stałych spisów wyborców, w przeciwieństwie do Polski, i obywatele polscy mieszkający za granicą muszą przed każdymi wyborami dokonać rejestracji do wyborów. Chętni do głosowania mają do wyboru kilka sposobów rejestracji:

1. Najwygodniejszym sposobem rejestracji będzie wypełnienie formularza rejestracyjnego przez Internet https://ewybory.msz.gov.pl

Ważne jest, aby dokonując rejestracji stosować dokładnie taką pisownię (z uwzględnieniem polskich liter) i podawać dokładnie takie dane, jakie widnieją w ważnym polskim paszporcie.

2. Potencjalni wyborcy mogą również zgłosić chęć udziału w głosowaniu pisemnie lub e-mailem (przesyłając skan lub wyraźne zdjęcie zgłoszenia podpisanego własnoręcznie). E-mail z załącznikiem należy wysłać na adres: ny.wybory@msz.gov.pl a tradycyjną pocztę na adres: Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku, 233 Madison Ave, New York, NY 10016, z dopiskiem WYBORY.

3. Można również dokonać zapisu osobiście w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku (233 Madison Avenue, New York, NY 10016), bez wcześniejszego umówienia, w godzinach pracy urzędu.

Każdorazowo w zgłoszeniu należy podać:

· nazwisko i imię (imiona),

· numer ewidencyjny PESEL,

· numer ważnego polskiego paszportu,

· adres pobytu wyborcy za granicą,

· dane kontaktowe w zakresie adresu poczty elektronicznej lub numeru telefonu komórkowego,

· numer i siedzibę jednej obwodowej komisji wyborczej, w której zamierza się oddać głos.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Polonii, Konsulat utworzył w nowojorskim okręgu konsularnym aż 17 obwodowych komisji wyborczych: 4 w Nowym Jorku (na Manhattanie w Konsulacie Generalnym RP, na Greenpoincie dwa lokale wyborcze – w Centrum Polsko Słowiańskim i w Polsko-Słowiańskiej Unii Kredytowej a także na Maspeth – w Kościele Świętego Krzyża). Ponadto na Long Island we Floral Park w Sali Parafialnej Kościoła Świętej Jadwigi, w Copiague – Parafia Wniebowzięcia NMP i w Parafii pw. św. Kazimierza w Yonkers. Polacy będą mogli oddać głos także w pobliskich miastach w stanie New Jersey (komisje w Linden, Passaic i Clark), ale również w miejscach odległych od Konsulatu, takich jak np. New Britain w stanie Connecticut, w Bostonie, MA, Cleveland w stanie Ohio, w Filadelfii i Doylestown oraz w Pittsburghu w Pensylwanii czy w Buffalo, NY położonym tuż przy granicy z Kanadą. Dokładne adresy komisji dostępne są pod adres: https://www.gov.pl/web/usa/wykaz-obwodow-glosowania-w-usa

Zachęcamy do rejestracji na wybory i prosimy nie czekać do ostatniej chwili. Rejestracja zamyka się jest w czwartek 10 października 2023 r.

Wyborca zmieniający miejsce pobytu przed terminem wyborów może otrzymać́ na swój wniosek zaświadczenie o prawie do głosowania. Zaświadczenie takie wydaje konsul (do dnia 12 października), a w Polsce dowolny urząd gminy. Na podstawie takiego zaświadczenia możliwe jest głosowanie w dowolnym lokalu wyborczym w kraju lub za granicą. Zaświadczenie otrzymać można w konsulacie, w godzinach pracy urzędu. Nie ma konieczności wcześniejszego umawiania się.

Informujemy, że za granicą nie jest możliwe głosowania przez pełnomocnika. W tych wyborach nie będzie również głosowania korespondencyjnego.

Osoby zamieszkałe za granicą głosują na posłów i senatorów z tzw. ,,listy warszawskiej”, tj. na posłów w okręgu wyborczym nr 19 oraz senatorów w okręgu wyborczym nr 44.

Wszystkie informacje, komunikaty i prawo wyborcze są̨ dostępne na stronie Państwowej Komisji Wyborczej: www.pkw.gov.pl, a także na stronach: https://wybory.gov.pl/sejmsenat2023/ i https://referendum.gov.pl/referendum2023/

Szczegółowe informacje dotyczące wyborów znajdują się na stronie internetowej Konsulatu: https://www.gov.pl/web/usa w zakładce „Wybory i Referendum 2023”. Zachęcamy również do śledzenia Facebooka i Twittera Konsulatu.

Najczęściej zadawane pytania dot. głosowania za granicą wraz z odpowiedziami dostępne są na stronie: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/najczesciej-zadawane-pytania-wybory-i-referendum-2023 Informacji udzielamy również pod adresem mailowym: ny.wybory@msz.gov.pl

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

09.12.2023 @ 08:00