New York
61°
Clear
6:02 am7:45 pm EDT
5mph
47%
30
ThuFriSat
55°F
59°F
59°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Kultura
Polonia

Koncert o pokój

11.11.2022
Chór Hejnał, Łukasz Pliś (pierwszy z lewej), Sabina Nemtusiak (druga z lewej), Ewa Łoskot (z prawej – przed mikrofonem) zapowiada poszczególne utwory ZDJĘCIA: ELŻBIETA POPŁAWSKA

Po raz pierwszy po przerwie pandemicznej wystąpił chór Hejnał. Zaprezentował się publiczności 5 listopada w Centrum Polsko-Słowiańskim w „Koncercie o pokój”.

Elżbieta Popławska

Hejnał to jeden z najlepiej rozwijających się chórów Dystryktu VII, członek Związku Śpiewaków Polskich w Ameryce od 1988 roku. Bardzo zaradna i pracowita grupa chórzystów nie tylko zwiększyła swoje szeregi, przyjmując kilku nowych członków, ale nie pozostaje obojętna na wydarzenia, które w różnych wymiarach dzieją się wokół nas. Stąd też pomysł na koncert z przesłaniem o pokój na świecie. Chór wystąpił pod batutą Sabiny Nemtusiak – od roku wpółpracującą z chórzystami – i przy akompaniamencie Łukasza Plisa.

Prezes CP-S Marian Żak dziękuje chórowi Hejnał za dotychczasową współpracę

Koncert składał się z dwóch części: pierwsza to retrospekcja własnej działalności i współpracy z Centrum Polsko-Słowiańskim, które w tym roku obchodzi jubileusz 50-lecia. Marian Żak – prezes CPS – w swoim wystąpieniu podziękował za współpracę i życzenia. W tej części – tzw. Wspomnienie Rocznic Listopadowych – chórzyści zaśpiewali m.in. pieśni: „O Matko Miłościwa”, „Białe róże”, „Bywaj dziewczę zdrowe”, „Piechota”, „Maki”.

W loterii wzięło udział wielu słuchaczy koncertu

W przerwie wieloletnia członkini chóru Wanda Wójcik recytowała swoje wiersze. Chórzyści przygotowali też loterię fantową – można także było kupić pyszne ciasto domowego wypieku i kawę za przysłowiowego dolara.

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner