New York
46°
Light Rain
6:39 am5:39 pm EST
5mph
80%
29.5
SatSunMon
41°F
41°F
54°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Publicystyka
Społeczeństwo
Kultura
Polonia

Koncert światowej sławy polskiego akordeonisty

01.07.2022

Maciej Frąckiewicz – polski akordeonista – wystąpił gościnnie w czerwcową niedzielę na scenie Centrum Polsko-Słowiańskiego.

Nowy zarząd CP-S, nie tylko z okazji roku obchodów swego 50-lecia, ale przede wszystkim dla zwiększenia kręgu zainteresowanych różnorodną kulturą i sztuką, systematycznie zaprasza sławnych artystów, nie zapominając oczywiście o promocji lokalnych i polonijnych twórców.

Marian Żak – prezes CP-S – przedstawia Macieja Frąckiewicza

Tym razem przed polonijną publicznością wystąpił Maciej Frąckiewicz – zwycięzca jednego z najważniejszych konkursów akordeonowych na świecie – Certamen Internacional de Acordeón „Arrasate Hiria” w Hiszpanii (2012) – laureat Paszportu Polityki (2013) – „za bardzo dojrzałe i wyraziste interpretacje współczesnego repertuaru. Za odwagę, ryzyko i konsekwencję. Za budowanie repertuaru. Za koncertowe kreacje, pobudzanie naszej wyobraźni i siłę przekonywania”. Jest zwycięzcą nagrody głównej wraz z nagrodą publiczności w Bonn 2018 r. Laureat wielu konkursów akordeonowych w Polsce, Niemczech, Słowacji, Włoszech i Hiszpanii. Regularnie występuje

jako solista z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych, m.in. z Filharmonią Narodową, NOSPR, Philharmonisches Staatsorchester Mainz, Beethoven Orchester Bonn, Bochumer Symphoniker; pod batutą takich dyrygentów, jak Jacek Kaspszyk, José Maria Florźncio, Krzysztof Penderecki, Łukasz Borowicz, Rasmus Baumann, Bassem Akiki. Do tej pory nagrał 6 autorskich płyt (nominowane do Fryderyka oraz do Opus Klassik), na ponad 10 płytach pojawił się gościnnie.

Od 2018 r. prowadzi klasę akordeonu w Hochschule für Musik w Detmold w Niemczech, regularnie wykłada też w ramach kursów mistrzowskich w Europie i Azji.

Na scenie w CP-S wystąpił ze znakomitym programem, prezentując wybitnych twórców, jak m.in.: Witold Lutosławski, Astor Piazzolla, Mieczysław Wajnberg, Cesar Franc, Stanisław Moniuszko. Zachwycona publiczność kilkakrotnie prosiła o bisy

Po koncercie, przy słodkościach i kawie, był czas na podpisywanie płyt i rozmowy z artystą.

Maciej Frąckiewicz (trzeci z lewej) podpisuje swoje płyty

OPR. EP

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY