New York
82°
Partly Cloudy
5:36 am8:27 pm EDT
3mph
73%
30.11
SunMonTue
91°F
93°F
97°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka
Polonia

Konferencja „NEXT – Talks for the Future Generation” (Rozmowy dla przyszłych pokoleń) inspiruje i motywuje młode pokolenie Polonii do spełniania wielkich marzeń

03.11.2023

W Trinity Christian College, w Palos Heights, odbyła się czwarta edycja Konferencji dla Młodzieży NEXT – Talks for the Future Generation (Rozmowy dla przyszłych pokoleń) w sobotę, 28 października, 2023. W konferencji uczestniczyło blisko 500 uczniów polskich szkół sobotnich, nauczycieli, rodziców oraz gości. NEXT – Talks for the Future Generation to największa w USA konferencja dla polonijnej młodzieży.

Konferencja “NEXT” została zorganizowana przez młodzieżową organizację „Polish American Youth Council”, Dziennik Zwiazkowy, pod patronatem Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce oraz Konsulatu RP w Chicago.

Tegoroczni mówcy poruszyli do głębi serca i umysły polonijnej młodzieży i dorosłych. Zostali świetnie dobrani, reprezentują różne dziedziny życia, posiadają różnorodne doświadczenia życiowe, osiągają duże sukcesy w wielu dziedzinach życia. Jednocześnie angażują się w różne formy działalności społecznej i charytatywnej. 

Mówcami na tegorocznej konferencji byli:

— Paulina Kulka, manager w firmie Google; absolwentka programu MBA w Northwestern University w Evanston. Paulina od wielu lat jest aktywnie zaangażowana w Legionie Młodych Polek. Urodziła się w Chicago, jej rodzice są Polakami. Ukończyła polską szkołę sobotnią Św. Trójcy. Biegle mówi po polsku.

— Dr. Aleksandra Gmurczyk (druga od prawej)– jest lekarką, specjalistką w dziedzinie nefrologii. Pracuje na Uniwersytecie Northwestern. Jest także prawdziwą bohaterką. Słysząc historię pacjentki, która marzyła o posiadaniu dziecka, zdecydowała się na oddanie jej własnej nerki. Jej historia do głębi poruszyła uczestników na konferencji NEXT. Wiele osób wciąż rozmawia o jej decyzji. Dr. Gmurczyk jest prawdziwym bohaterem. Oddając swoją nerkę do przeszczepu uratowała aż dwa ludzkie życia!

— Doktor Ewa Bomba-Warczak (druga od lewej) to kolejna znakomita prelegentka podczas konferencji NEXT – Talks for the Future Generation. Urodziła się w Tarnowie, a wczesne dzieciństwo spędziła na małym gospodarstwie w Łukowej. Ukończyła kilka renomowanych uczelni, a staż po studiach doktoranckich odbywa na Oddziale Neurologii Northwestern University, jednej z najlepszych instytucji medycznych w USA.  Młodzież z wielką uwagą słuchała jej prezentacji, jej historii o przyjeździe do USA, pokonywnaiu kolejnych barier w realizacji zawodowych marzeń.

— Kinga Korpacz posiada ponad 22-letni staż w branży nieruchomości. Jest właścicielką firmy Exit Realty Redefined w Rolling Meadows. Zarządza grupą 35 pracowników. Jej przywództwo doprowadziło jej biuro do 10 najlepszych miejsc w regionie. Jest pierwszą Polką zajmującą stanowisko skarbnika w organizacji zrzeszającej 20 000 specjalistów w jej branży i odgrywającej wiodącą rolę w Illinois, a także członkiem komisji doradczej działającej przy biurze kongresmana Raja Krishnamoorthi.

Kinga opowiedziała na NEXT poruszające historie z jej życia. Musiała pokonać wiele trudności w bardzo młodym wieku. Kinga angażuje się w działalność społeczną, m.in. w Legionie Młodych Polek i w innych organizacjach.

— Agnieszka Baumert, prawniczka, właścicielka firmy Baumert Law, wygłosiła interesujące przemówienie podczas konferencji NEXT – Talks for the Future Generation. „Byłam absolutnie zachwycona możliwością wzięcia udziału i stania u boku niezwykłej grupy inspirujących osób podczas edycji NEXT – Talks for the Future Generation. Naszą wspólną nadzieją było rozbudzenie motywacji i inspiracji do realizacji aspiracji osobistych i zawodowych”. Bardzo interesująca jest jej ścieżka życiowa i zawodowa nim została prawnikiem. Jej mąż jest również prawnikiem.

— James Robaczewski  jest Prezydentem Polskiego Związku Rzymsko-Katolickiego w Ameryce (PRCUA). Należy do tej organizacji od ponad 50 lat. Jest absolwentem Uniwersytetu DePaul. Zasiadał w Radzie Dyrektorów Muzeum Polskiego w Ameryce przez siedem lat, pełnił funkcję Skarbnika, a obecnie jest Prezesem Zarządu.

Pracował na stanowiskach kierowniczych w dwóch firmach z listy największych firm w USA Fortune 100, Levi Strauss & Co i AT & T, a także dla Archidiecezji Chicagowskiej.

Pełnił funkcję przewodniczącego Rady ds. Finansów w parafiach św. Jadwigi i św. Moniki. Zgłosił się także jako wolontariusz jako Cubmaster, przewodniczący Rady Duszpasterskiej i był trenerem w Akademii św. Moniki. Z dumą podkreśla, że jest mieszkańcem Chicago i nigdy nie mieszkał poza granicami Chicago.

— Specjalnym gościem konferencji NEXT był Tomasz Sobania, polski długodystansowiec, który pokonuje tysiące kilometrów podczas swoich wypraw biegowych, takich jak:

·      Bieg przez Polskę – 18 dni, 18 maratonów, 756 kilometrów

·      Maratony do Rzymu – 38 dni, 36 maratonów, 1 500 kilometrów

·      Maratony do Barcelony – 63 dni, 60 maratonów, 2 500 kilometrów

·      Z Polski do Grecji i z powrotem – 90 dni, 85 maratonów, 3 600 kilometrów

Jego kolejny projekt to przebiec przez Stany Zjednoczone z Bostonu do Los Angeles. Tomasz planuje to wyzwanie we wrześniu 2024 roku i w ciągu 170 dni planuje przebiec 150 maratonów w drodze z Bostonu do Los Angeles.

Tomasz Sobania to również pisarz, który jak dotąd opublikował cztery książki.

Głodny pięknych widoków podróżował do 30 krajów i brał udział w przygodach, takich jak Żegluga Niepodległości – z Panamy do Gdyni w Polsce, przez cały Atlantyk.

W ostatniej części konferencji Łukasz Dudka, Dr. Josephine Długopolski-Gach i Dr. Peter Brukasz, którzy byli mówcami na konferfencji NEXT 2021 i 2022 rozlosowali wśród studentów nagrody książkowe i bilety na różne wydarzenia sportowe.

Organizatorzy zorganizowali także panelową dyskusję z udziałem wszystkich mówców. Pojawiło się wiele ciekawych pytań ze strony studentów, jak również wiele podziękowań od nauczycieli, studentów dla mówców i organizatorów konferencji NEXT 2023.

Gównymi organizatorami tegorcznej konferencji NEXT 2023 byli: Alina Mikołajczyk, doradca akademicki od ponad 20 lat; Katarzyna Sowacki, z wykształcenia metodyk nauczania z Polski; Łukasz Dudka, manager Dziennika Związkowego oraz polonijni studenci, uczniowie szkół średnich, absolwenci i uczniowie polskich szkół, którzy pełnili rolę gospodarzy, pomagali w sprawach logistycznych oraz wprowadzali mówców: Michał Sowacki, Sylvia Kuciemba, Anita Mikołajczyk, Michał Mikołajczyk, Anna Gogola, Nell Rygiel, Filip Dudka. Dawid Dudka oraz Antonia Rygiel.

Bardzo ważną rolę organizacyjną również pełnili rodzice i inni wolontariusze, m.in.: Dominika Kuru, Anna Lebiecka-Helma, Agata Kopacka i Barbara Gasior. Brawa dla pomysłodawców i organizatorów NEXT 2023.

Tekst @ Andrzej Mikołajczyk

Zdjęcia @ Andrzej Mikołajczyk i Andrzej Brach

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner