New York
48°
Clear
6:56 am4:30 pm EST
7mph
51%
29.91
MonTueWed
52°F
48°F
61°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat
Ameryka
Publicystyka
Społeczeństwo
Polonia

Kongres Polonii Amerykańskiej wzywa Izbę Reprezentantów do sprostowania kłamstw Putina w sprawie II wojny światowej

09.09.2022

Kongres Polonii Amerykańskiej (KPA) zaapelował do Izby Reprezentantów USA o sprostowanie fałszywych twierdzeń prezydenta Rosji Władimira Putina, że Polska wszczęła II wojnę światowej. Projekt rezolucji w tej sprawie zgłosił kongresmen z Nowego Jorku Thomas R. Suozzi.

Projekt rezolucji nr 664 podkreśla też kluczową rolę Polski jako ważnego sojusznika w NATO, zwłaszcza w świetle niesprowokowanej inwazji Rosji na Ukrainę.

W oświadczeniu, które przesłała PAP w czwartek wieczorem krajowa wiceprezes KPA ds. mediów i promocji Małgorzata Schulz, organizacja wzywa Izbę Reprezentantów do przyjęcia rezolucji. Cytuje m.in. prezesa KPA Franka Spulę.

„Polonia amerykańska wzywa, aby Kongres formalnie uznał prawdę historyczną dotyczącą wybuchu II wojny światowej, a nie fałszywe informacje wygłaszane przez Władimira Putina (…). Oczekujemy, że Kongres postąpi właściwie i jednogłośnie przyjmie tę rezolucję” – podkreślił Spula.

Pierwsza część projektu rezolucji wyjaśnia, że przed rozpoczęciem II wojny światowej III Rzesza Niemiecka i Związek Sowiecki podpisały pakt Ribbentrop-Mołotow, w którym oba kraje podzieliły Polskę między sobą. Przypomina, że 1 września 1939 roku niemieckie siły zbrojne zaatakowały Polskę.

KPA zwraca uwagę, że sprawa jest tym bardziej istotna, ponieważ prezydent Putin wystąpił ostatnio z fałszywymi komentarzami oskarżającymi Polskę o rozpoczęcie II wojny światowej. Według KPA zyskały one szeroki rozgłos.

„To (Adolf) Hitler wydał rozkaz inwazji na Polskę, bez wypowiedzenia wojny. Bez litości i współczucia na śmierć skazani byli polscy mężczyźni, kobiety i dzieci. (…) W Polsce, tradycyjnie tolerancyjnym kraju, który był domem dla największej populacji żydowskiej w Europie, niemieckie siły okupacyjne założyły obozy śmierci, w których zamordowały miliony ludzi” – głosi oświadczenie KPA.

Dokument zwraca jednocześnie uwagę, że 17 września 1939 roku wojska sowieckie zaatakowały Polskę.

KPA stwierdza w oświadczeniu, że drugim elementem projektu rezolucji kongresmena Suozziego z Partii Demokratycznej jest poinformowanie opinii publicznej w USA, że Polska jest niezłomnym sojusznikiem w NATO w czasie, gdy kraje wschodniej flanki, pierwszej linii NATO, a zwłaszcza Polska, są zagrożone agresją Kremla.

„Polska jest liderem w Europie od czasu niesprowokowanej inwazji Rosji na Ukrainę. Od jej początku, Polacy przyjmowali ukraińskich uchodźców. Szacuje się, że jesienią do polskich szkół będzie uczęszczało milion ukraińskich dzieci” – pisze KPA.

Przytacza też stanowisko prezesa Spuli, który akcentuje, że Polska zawsze była silnym i wiarygodnym sojusznikiem USA. „Wraz z bezprecedensową inwazją Rosji na Ukrainę Polska zademonstrowała zaangażowanie na rzecz bezpieczeństwa europejskiego, przyjmując sześć milionów ukraińskich uchodźców. (…) Wsparcie Polski dla Ukrainy mówi wiele o jej wartości jako zaufanego sojusznika” – oświadczył szef KPA.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ ap/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY