New York
61°
Fair
6:12 am7:37 pm EDT
9mph
43%
30.17
ThuFriSat
52°F
55°F
66°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka
Technologie

Kongres przyjął ustawę o przeznaczeniu 280 mld USD na rozwój produkcji półprzewodników

28.07.2022

Amerykańska Izba Reprezentantów przegłosowała w czwartek ustawę zakładającą przeznaczenie 280 mld dolarów na subsydia dla krajowej branży produkującej półprzewodniki oraz na inwestycje w rozwój tej technologii. Długo oczekiwana ustawa ma pomóc USA konkurować z Chinami. Izba uchwaliła ustawę dzień po tym, jak przyjął ją Senat.

Czwartkowe głosowanie było zwieńczeniem trwających od ponad roku wysiłków, by przyjąć zestaw wydatków na zwiększenie produkcji chipów komputerowych, których niedobór przyczynił się m.in. do inflacji. W praktyce ustawa zakłada zestaw zachęt, w tym głównie ulg podatkowych, dla firm inwestujących w produkcję w USA.

Do przyjęcia ustawy od dawna zachęcał Kongres prezydent USA Joe Biden twierdząc, że pomoże ona konkurować Ameryce z Chinami, a także przyczyni się do „niższych cen wszystkiego od samochodów po zmywarki”.

„To będzie oznaczać bardziej odporne amerykańskie łańcuchy dostaw, tak byśmy nigdy nie byli tak uzależnieni od obcych krajów w kluczowych technologiach, których potrzebujemy dla amerykańskich konsumentów i bezpieczeństwa narodowego” – powiedział w środę Biden.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

osk/ ap/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner