New York
34°
Clear
7:06 am4:28 pm EST
5mph
53%
30.07
FriSatSun
48°F
57°F
63°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Polska
Ameryka
Publicystyka
Opinie i Analizy

Konsul USA w Krakowie: Ameryka nie ma lepszego przyjaciela i partnera od Polski

26.08.2022

Ameryka nie ma lepszego przyjaciela i partnera od Polski. Polska nie ma lepszego przyjaciela i partnera od Ameryki. Działając razem możemy wszystko osiągnąć – mówi w zamieszczonym w internecie nagraniu Erin Nickerson, która w sierpniu została konsulem generalnym USA w Krakowie.

W zamieszczonym na kanale YouTube nagraniu Nickerson przedstawia się i wspomina czasy sprzed lat, kiedy przyjechała do Krakowa na studia w Instytucie Europeistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Przegorzałach. Jak mówi, miło wspomina czas spędzany z polskimi przyjaciółmi na Rynku Głównym oraz jak korzystała z okolicznych kafejek internetowych, by wysłać maila do rodziny w Stanach.

Jej ulubionym miejscem na mapie Krakowa było Collegium Maius, na którego dziecińcu – jak opisuje – można poczuć wyjątkową historię uniwersytetu – alma mater wybitnych naukowców, literatów, artystów.

Nickerson wolny czas lubiła spędzać jeżdżąc tramwajami do różnych zakątków miasta. W jej rodzinnym mieście Fort Collins – jak wspomina – nie było tramwajów, a samochody były głównym środkiem transportu. „Dlatego bardzo doceniałam możliwość swobodnego poruszania się po Krakowie, docierania prawie wszędzie tramwajami” – podkreśla.

Jej zdaniem od tamtych czasów wiele się zmieniło w Krakowie, Polsce, ale „ludzie nie zmienili się i to jest najważniejsze”.

Jak czytamy na stronie internetowej ambasady USA, Erin Nickerson jako przedstawicielka amerykańskiej służby dyplomatycznej od 2002 r. pracowała w Bangkoku, Rzymie, Kabulu, Tegucigalpie i Warszawie. Pełniła również funkcję ekonomistki w misji USAID w Dhace.

Erin Nickerson pracowała także w Waszyngtonie w Centrum Operacyjnym Sekretariatu Wykonawczego oraz w Biurze ds. Europejskich i Euroazjatyckich. Ukończyła z wyróżnieniem NDU’s Eisenhower School, uzyskując tytuł magistra w dziedzinie bezpieczeństwa narodowego oraz strategii zasobowych. W 2021 r. otrzymała nagrodę Stowarzyszenia Inżynierów Logistyki, a w 2011 r. nagrodę sekretarza stanu za innowacyjność. Erin Nickerson ma również dyplomy London School of Economics i University of Colorado at Boulder.

Mówi po polsku, hiszpańsku i włosku. Do Polski przyjechała z mężem i synem.

Na stanowisku konsula generalnego USA w Krakowie zastąpiła Patricka T. Slowinskiego.(PAP)

bko/ mok/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

09.12.2023 @ 08:00