New York
81°
Fair
5:40 am8:23 pm EDT
5mph
49%
29.93
FriSatSun
86°F
84°F
88°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Kultura
Społeczeństwo
Polonia

Kontyngent z Ozone Park czeka na Paradę Pułaskiego

10.07.2024
Tegoroczni reprezentanci Ozone Park wraz z Wielkim Marszałkiem Parady Pułaskiego 2024 Piotrem Praszkowiczem. Od lewej: Jolanta Kaczmarski, Natalia Kula i Julia Dołęgiewicz / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Wieloletnia nauczycielka i dyrektorka Polskiej Szkoły Dokształcającej im. św. Faustyny na Ozone Park Jolanta Kaczmarski poprowadzi w tym roku dywizję tej dzielnicy podczas Parady Pułaskiego. Jako Miss Polonii i Little Miss Polonii będą je towarzyszyły uczennice, była i obecna, Natalia Kula i Julia Dołęgiewicz.

Wojtek Maślanka

Ceremonia szarfowania marszałka Ozone Park oraz koronacji dziewcząt mających za zadanie reprezentowanie tej dzielnicy na Piątej Alei podczas październikowej biało-czerwonej manifestacji Polonii odbyła się w sobotę, 15 czerwca, w audytorium kościoła św. Stanisława Biskupa i Męczennika, przy którym działa lokalny Komitet Parady Pułaskiego.

Uroczystość prowadził jego prezes Michał Kulawik ze swoją żoną Dorotą. Sala balowa była zdominowana biało-czerwonymi kolorami oraz ozdobiona pięknymi czerwonymi makami, nawiązującymi do hasła przewodniego 87. Parady Pułaskiego, upamiętniającego 80. rocznicę bitwy o Monte Cassino i jego zdobycia przez żołnierzy 2. Korpusu Polskiego. Ozdoby te wykonali uczniowie wraz z rodzicami i nauczycielami z Polskiej Szkoły Dokształcającej im. św. Faustyny na Ozone Park.

Lokalny Komitet Parady Pułaskiego z Ozone Park / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

SZARFOWANIE I KORONACJA

Bale marszałkowskie w tej dzielnicy zawsze należą do najbardziej patriotycznych i widowiskowych. Ma na to wpływ nie tylko wspomniany wystrój sali, w której się odbywają, ale także sposób podejścia do ich przebiegu, a także tradycyjny polonez, który zawsze tańczony jest w pełnej wersji i zawiera wszystkie elementy układu choreograficznego. W dodatku biorą w nim udział osoby ubrane w tradycyjne stroje szlacheckie. Poza tym zarówno byli marszałkowie, jak i dziewczyny oraz kobiety, które w przeszłości nosiły tytuł Miss Polonii, z dumą zakładają swoje szarfy, co jeszcze bardziej podkreśla powagę balu i dodaje mu specyficznego klimatu.

Uroczystość rozpoczęła się od wspólnego odśpiewania hymnów narodowych – polskiego i amerykańskiego – oraz powitania gości honorowych. Wśród nich był m.in. Wielki Marszałek Parady Pułaskiego 2024 Piotr Praszkowicz z żoną Dorotą, a także Jadzia Kopala z mężem Stanisławem oraz Maria i Zygmunt Bielscy z Komitetu Głównego Parady Pułaskiego. Pojawili się również przedstawiciele organizacji działających przy parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika, m.in.: Ligi Morskiej Oddział „Pomorze II” im. św. Jana Pawła II, Towarzystwa Serca Jezus, Polskiej Szkoły Dokształcającej im. św. Faustyny oraz Klubu Sokolnia.

Tradycyjnego poloneza prowadzili tancerze ubrani w stroje szlacheckie; z prawej: Dorota i Michał Kulawikowie / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Prócz hymnów narodowych zawsze podczas tego typu ceremonii pojawia się specjalna inwokacja. Tak też było tym razem, a wygłosił ją ks. Stanisław Półtorak. Następnie odbyła się prezentacja ubiegłorocznej reprezentacji Ozone Park: marszałka Janusza Skrzypka oraz Miss Polonii Natalii Ostapowicz i Little Miss Polonii Julii Żebrowskiej, a prowadzący bal – Dorota oraz Michał Kulawikowie – złożyli im podziękowania. Z kolei goście zebrani na sali nagrodzili ich brawami.

Podobnie było w przypadku prezentacji ich następców, którzy również byli gorąco powitani przez prowadzących część oficjalną. Po krótkim przedstawieniu ich sylwetek nastąpiła ceremonia szarfowania oraz wręczenia koron.

Marszałkiem Ozone Park została Jolanta Kaczmarski, wieloletnia nauczycielka i dyrektorka Polskiej Szkoły Dokształcającej im. św. Faustyny na Ozone Park. Tytuł Miss Polonii z Ozone Park otrzymała Natalia Kula, a Little Miss Polonii Julia Dołęgiewicz. Ceremonii szarfowania tegorocznej marszałek Ozone Park założył Wielki Marszałek Parady Pułaskiego 2024 Piotr Praszkowicz. Natomiast szarfy i korony Miss Polonii 2024 i Junior Miss Polonii 2024 założyły im ich ubiegłoroczne poprzedniczki Natalia Ostapowicz i Julia Żebrowska. Dodatkowo pani marszałek otrzymała specjalny dyplom, a obie miss, statuetki i certyfikaty pieniężne ufundowane przez Klub Sokolnia, które wręczył im prezes tej organizacji Andrzej Konieczny.

Pamiątkowe zdjęcie tegorocznej i ubiegłorocznej reprezentacji Ozone Park wraz z osobami zaangażowanymi w prowadzenie części oficjalnej / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

W trakcie ceremonii szarfowania głos zabrał m.in. Piotr Praszkowicz. Wielki Marszałek Parady Pułaskiego 2024 podziękował za zaproszenie na bal oraz za wspieranie parady w latach wcześniejszych. Zachęcił też do udziału w tegorocznym biało-czerwonym święcie.

„Pragnę was serdecznie zaprosić na doroczny Bankiet Marszałkowski, który odbędzie się 13 września w Venetian w Garfield, NJ, gdzie zostaną zaprezentowani marszałkowie i Miss Polonii wszystkich kontyngentów. Dlatego zachęcam was do wsparcia waszych reprezentantów oraz do jak najliczniejszego udziału w tegorocznej 87. Paradzie Pułaskiego, którą wraz z moją rodziną poprowadzę 6 października Piątą Aleją” – podkreślił Piotr Praszkowicz.

Krótkie przemówienie wygłosiła też nowo mianowana marszałek Ozone Park.

„Serdecznie dziękuję lokalnemu Komitetowi Parady Pułaskiego za zaufanie, a Wielkiemu Marszałkowi 2024 za obecność – zaznaczyła na samym początku Jolanta Kaczmarski. – Jestem naprawdę bardzo zaszczycona tą funkcją i bardzo zdumiona, ponieważ nie spodziewałam się tego wyróżnienia – stwierdziła marszałek Ozone Park 2024. – Jest mi niezmiernie miło, że będę reprezentować tę dzielnicę na Paradzie Pułaskiego, oczywiście wraz ze szkołą św. Faustyny” – dodała pani Jolanta.

Tegoroczna i ubiegłoroczna reprezentacja Ozone Park wraz z Wielkim Marszałkiem Parady Pułaskiego 2024 Piotrem Praszkowiczem. Od lewej (z tyłu): Janusz Skrzypek, Natalia Ostapowicz, Jolanta Kaczmarski i Natalia Kula. Z przodu stoją (od lewej): Julia Żebrowska i Julia Dołęgiewicz / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Wyrazy wdzięczności przekazała również swojemu mężowi Ryszardowi oraz synom Michałowi i Piotrowi, dziękując im za wsparcie, jakie okazują jej w działalności społecznej. Podobne słowa skierowała także do nauczycieli szkoły im. św. Faustyny oraz jej uczniów i ich rodziców. Wszystkich zachęciła do udziału w Paradzie Pułaskiego, która w pierwszą niedzielę października przejdzie Piątą Aleją.

Z kolei Natalia Kula swoje wystąpienie rozpoczęła od podziękowań skierowanych do wszystkim zebranych na sali za liczny udział w uroczystości marszałkowskiej. Nie zapomniała także o swoich bliskich.

„Jestem szczególnie wdzięczna mojej rodzinie, której wsparcie znaczy dla mnie wszystko. Dorastanie w polskiej społeczności ukształtowało mnie taką, jaką jestem dzisiaj, i zawsze z dumą mówię, że jestem Polką. Wielkim honorem jest dla mnie reprezentowanie Ozone Park jako Miss Polonii – zapewniła Natalia Kula. – Nie mogę się doczekać chwili, w której wszyscy spotkamy się na paradzie” – dodała na zakończenie życząc jednocześnie wszystkim miłej zabawy.

Wśród uczestników Balu Marszałkowskiego nie brakowało młodzieży / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Radości nie kryła także jej młodsza koleżanka.

„Jestem bardzo szczęśliwa, że mogę dzisiaj być tutaj jako Little Miss Polonii i dziękuję mojej rodzinie za wsparcie” – powiedziała z dumą Julia Dołęgiewicz.

Na zakończenie części oficjalnej odbyła się tzw. runda honorowa nowej reprezentacji Ozone Park. Marszałek wraz z towarzyszącymi jej miss przeszły dookoła całej sali, tak by wszyscy uczestnicy balu mogli je zobaczyć z bliska. Odbyło się to przy ogromnym aplauzie zebranych. Następnie, po kilkuminutowej przerwie, zaprezentowany został program artystyczny w wykonaniu Little Miss Polonii. Julia Dołęgiewicz, która ćwiczy taniec nowoczesny przedstawiła pokaz swoich możliwości, którym zaskarbiła sobie serca wszystkich widzów. Publiczność nagrodziła ją gromkimi i długimi brawami. Po jej występie rozpoczęła się zabawa taneczna, która przy muzyce zespołu The Masters trwała do późnych godzin nocnych.

Kontyngent z Ozone Park Piątą Aleją poprowadzi Jolanta Kaczmarski. Na zdjęciu wraz z Wielkim Marszałkiem Parady Pułaskiego 2024 Piotrem Praszkowiczem / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

MARSZAŁEK OZONE PARK 2024

„Jestem zaszczycona tą funkcją, która jest dla mnie nowym doświadczeniem – powiedziała „Nowemu Dziennikowi” Jolanta Kaczmarski. – Jestem bardzo dumna, że mogę reprezentować Polonię z Ozone Park, tym bardziej że praca na rzecz naszej grupy etnicznej jest częścią mojej osobowości” – podkreśliła tegoroczna marszałek tej dzielnicy i zarazem dyrektorka działającej tam Polskiej Szkoły Dokształcającej im. św. Faustyny. Zapewniła też, że robi wszystko, aby uczniowie tej placówki oświatowej byli zawsze dumni z tego, że mają polskie korzenie, oraz żeby zawsze pokazywali, że są Polakami.

Jolanta Kaczmarski pochodzi z województwa podkarpackiego. Wychowała się w Majdanie Królewskim, a do Nowego Jorku przyjechała ponad 20 lat temu. Obecnie mieszka na Middle Village. Ma męża Ryszarda, dwóch synów Piotra i Michała oraz pieska o imieniu Bella. Jest absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego oraz Grand Canyon University i Baruch College. Od ponad 15 lat jest związana z edukacją i szkolnictwem polonijnym w Stanach Zjednoczonych.

Marszałek Ozone Park 2024 Jolanta Kaczmarski z mężem Ryszardem oraz synem Michałem i Wielkim Marszałkiem Parady Pułaskiego 2024 Piotrem Praszkowiczem / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Jest wieloletnią nauczycielką, dyrektorką i prezesem Polskiej Szkoły Dokształcającej im. św. Faustyny na Ozone Park. Jest również współautorką podręcznika „Polskie Niezapominajki” – przeznaczonego do nauki języka polskiego dla uczniów polonijnych. Zajmuje się komunikacją, metodyką i nauczaniem języka polskiego jako obcego. Bardzo ważne są dla niej polskie tradycje, obyczaje i kultura, do których miłość pragnie zaszczepić swoim uczniom. Od kilku lat uczestniczy w przeprowadzaniu World Language Comprehensive Exam in Polish, organizowanym przez Centralę Polskich Szkół Dokształcających.

Za swoją pracę na rzecz edukacji polonijnej została odznaczona medalem Komisji Edukacji Narodowej. Jest również lektorem w kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Ozone Park. Na co dzień współpracuje z mężem w jego prywatnej firmie. Jej wielką pasją są podróże, książki, edukacja polonijna i działalność społeczna. Uwielbia spędzać wolny czas z rodziną i przyjaciółmi.

Marszałek Ozone Park 2024 Jolanta Kaczmarski z gronem pedagogicznym Polskiej Szkoły Dokształcającej im. św. Faustyny na Ozone Park / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

MISS POLONII Z OZONE PARK

„Jest to dla mnie wielki zaszczyt i honor – powiedziała nam Natalia Kula, odpowiadając na pytanie, jakie znaczenie ma dla niej funkcja, którą otrzymała. „Cieszę się bardzo, ponieważ dzięki temu spełniło się moje marzenie, które miałam jeszcze jako mała dziewczynka” – dodała tegoroczna Miss Polonii z Ozone Park, która w 2016 roku była także uhonorowana tytułem Little Miss Polonii tej dzielnicy.

Natalia Kula w tym roku ukończyła studia z wyróżnieniem Summa Cum Laude, uzyskując tytuł licencjata w dziedzinie pielęgniarstwa na Uniwersytecie Molloy. Tego lata przejdzie z roli asystentki pielęgniarki na pielęgniarkę dyplomowaną w szpitalu Weill Cornell na Manhattanie. W czasie studiów była w tzw. programie honors, udzielała korepetycji młodszym uczniom, pełniła funkcję lidera samorządu studenckiego i działała w kilku stowarzyszeniach honorowych. Brała również udział w międzynarodowym studenckim programie, w ramach którego odwiedziła Irlandię i Austrię. Jest niezwykle dumna ze swojego polskiego pochodzenia i dziedzictwa. Zarówno w szkole średniej, jak i na studiach organizowała wydarzenia poświęcone Polonii, pokazując innym piękno polskiej kultury. W przyszłości planuje wrócić na studia, aby kontynuować swoją edukację i karierę.

Miss Polonii z Ozone Park 2024 Natalia Kula z rodzicami, babcią i bratem / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

LITTLE MISS POLONII Z OZONE PARK

„Jestem bardzo zadowolona z tego tytułu i cieszę się, że mogę uczestniczyć w tym balu jak również w Paradzie Pułaskiego” – powiedziała „Nowemu Dziennikowi” Julia Dołęgiewicz. Dzięki temu chce poznać nowych ludzi i mieć piękne wspomnienia, a także opowiadać innym o urokach Polski. Tegoroczna Little Miss Polonii z Ozone Park ma 10 i urodziła się w Nowym Jorku. Mieszka ze swoją rodziną w sąsiedniej dzielnicy Howard Beach. Jest uczennicą czwartej klasy w PS 63 na Ozone Park oraz działającej tam polskiej szkoły im. św. Faustyny.

Lubi zajęcia artystyczne i sportowe oraz odważnie podejmuje się nowych i ciekawych wyzwań. Brała udział w kilku konkursach plastycznych, w których została nagrodzona, a jej prace można było oglądać w Metropolitan Museum of Art oraz w Queens Museum. Ponadto codziennie trenuje taniec i wyjeżdża na turnieje. W polskiej szkole lubi uczyć się o różnych ciekawych miejscach w Polsce, a także słuchać historii i legend z nimi związanych. Uwielbia zwierzęta, a szczególnie ptaki. W wolnej chwili bawi się ze swoja papużką Lucy.

Little Miss Polonii z Ozone Park 2024 Julia Dołęgiewicz zaprezentowała taniec nowoczesny / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK
Jednym z nieodłącznych elementów Balu Marszałkowskiego jest loteria fantowa. Bileciki sprzedawane przez ubiegłoroczną Miss Polonii z Ozone Park Natalię Ostapowicz rozchodziły się jak świeże bułeczki / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner