New York
73°
Rain
5:36 am8:27 pm EDT
5mph
92%
30.16
SunMonTue
90°F
93°F
97°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat

Kosiniak-Kamysz: Ochrona granicy Polski i Litwy tematem europejskim

03.07.2024

Ochrona granicy Polski i Litwy to temat europejski – podkreślił wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz, który w środę wraz z ministrem obrony Litwy Laurynasem Kascziunasem odwiedził punkt kontrolny Padvarionys.

„Będziemy występować na forum UE i NATO, żeby uczynić z zagadnienia ochrony granicy polskiej i litewskiej temat europejski, bo taki on w istocie jest” – powiedział Kosiniak—Kamysz. Dodał, że „na polsko-białoruskiej granicy trwa wojna hybrydowa, która toczy się także na Litwie, Łotwie i w Estonii”.

„To jest wielka sprawa być razem w UE, w NATO. Przygotowujemy się do jubileuszowego szczytu w Waszyngtonie” – podkreślił minister obrony. Podziękował Kascziunasowi za możliwość zapoznania się z litewskimi systemami ochrony granicy.

Ministrowie zapowiedzieli, że oba kraje będą współpracować i dzielić się doświadczeniami z działań na granicy i przy budowie systemów umocnień granicznych.

„Polska ma w dziedzinie ochrony granic bardzo duże doświadczenie. Myślę, że tym doświadczeniem będziemy mogli się podzielić” – powiedział Kascziunas, deklarując koordynację działań obu krajów.

Szefowie resortów obrony Polski i Litwy po południu spotkają się w Wilnie. Planowane jest oficjalne powitanie na placu przy Ministerstwie Obrony Narodowej, po której przewidziano rozmowy bilateralne. Odbędzie się także konferencja prasowa.(PAP)

brw/ par/ akl/ lm/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner