New York
63°
Rain Shower
6:45 am6:50 pm EDT
17mph
94%
29.99
MonTueWed
64°F
63°F
68°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka
Publicystyka
Społeczeństwo
Polonia

KPA popiera projekt rezolucji Kongresu upamiętniającej rocznicę wybuchu II wojny światowej i starania Polski o odszkodowania

31.08.2022

Kongres Polonii Amerykańskiej (KPA) wydał oświadczenie w którym poparł projekt rezolucji Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych, upamiętniającej 82. rocznicę najazdu Niemiec i ZSRR na Polskę. Poparł też starania RP o odszkodowania za niemieckie zbrodnie wojenne i zniszczenia.

W nadesłanym we wtorek PAP dokumencie KPA nawiązuje do projektu rezolucji Izby Reprezentantów upamiętniającej rocznicę, a także podkreślającej znaczenie więzi Stanów Zjednoczonych i Polski w obrębie NATO.

Projekt, który wniósł Demokrata z Nowego Jorku Thomas Suozzi (wbrew fałszywym komentarzom prezydenta Putina – dodaje KPA), stwierdza, że 1 września 1939 roku niemieckie siły zbrojne pod dowództwem Adolfa Hitlera zaatakowały Polskę, a 17 września uczyniły to wojska radzieckie pod dowództwem Józefa Stalina.

„Hitler wydał rozkaz inwazji na Polskę, bez wypowiedzenia wojny. Na śmierć bez litości i współczucia wydani byli mężczyźni, kobiety i dzieci polskiego pochodzenia i posługujący się językiem polskim” – głosi oświadczenie KPA.

Projekt rezolucji przypomina, że w Polsce będącej tradycyjnie domem dla największej populacji żydowskiej w Europie, niemieckie siły okupacyjne założyły obozy śmierci, w których zamordowały miliony ludzi.

KPA zwraca uwagę, że po kapitulacji twierdzy Modlin, 5 października, Polska została podzielona zgodnie z protokołem paktu Ribbentrop-Mołotow.

Jak przypomina, Polska jest obecnie niezłomnym sojusznikiem Paktu Północnoatlantyckiego w momencie, gdy kraje z pierwszej linii NATO, są zagrożone agresją Kremla.

„Od początku inwazji, Polacy przyjęli do Polski ponad 4 mln ukraińskich uchodźców. Szacuje się, że jesienią do polskich szkół będzie uczęszczał 1 mln ukraińskich dzieci” – pisze KPA w oświadczeniu przekazanym przez krajową wiceprezes ds. mediów i promocji Małgorzatę Schulz.

Oświadczenie stwierdza, że KPA utrzymuje bliskie relacje z członkami Kongresu Stanów Zjednoczonych, a także reprezentantami urzędów stanowych i miejskich.

KPA popiera także starania Polski o odszkodowanie za niemieckie zbrodnie wojenne i zniszczenia kraju podczas okupacji niemieckiej w latach 1939-1945.

Kongres Polonii Amerykańskiej powstał w 1944 roku i reprezentuje interesy 10 mln Amerykanów polskiego pochodzenia. Jego misją jest m.in. propagowanie i prowadzenie kampanii na rzecz uchwał i rezolucji na waszyngtońskim Kapitolu, wzmacniających relacje Polski z Stanami Zjednoczonymi.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ mal/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY