New York
45°
Cloudy
6:45 am7:16 pm EDT
5mph
85%
29.95
WedThuFri
54°F
48°F
55°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Publicystyka
Prawo i Finanse

Kraje G7 przekażą Ukrainie 39 mld dolarów pomocy ekonomicznej

23.02.2023

Ministrowie finansów i szefowie banków centralnych państw G7 zobowiązali się w czwartek do przekazania Ukrainie 39 miliardów dolarów w 2023 roku, zwiększając dotychczasową pomoc ekonomiczną dla odpierającego rosyjską inwazję kraju – poinformowano w komunikacie grupy.

Zgodzono się również nałożyć na Rosję kolejne sankcje – podała japońska agencja Kyodo. Japonia sprawuje obecnie rotacyjne przewodnictwo w G7, w której skład wchodzą także Wielka Brytania, Kanada, Niemcy, Francja, Włochy i Stany Zjednoczone.

Środki finansowe mają pomóc Ukrainie w naprawie i odbudowie zniszczonej przez rosyjskie pociski infrastruktury, ustabilizowaniu gospodarki i obronie przeciwko agresorowi – przekazali ministrowie po spotkaniu w Bengaluru w Indiach.

„Nasze sankcje znacząco osłabiły zdolność Rosji do prowadzenia tej nielegalnej wojny. Będziemy dalej monitorować efektywność sankcji i podejmiemy dalsze działania, jeśli będzie taka potrzeba” – poinformowano w oświadczeniu.

Przekazano, że kraje G7 będą także pracować nad uniemożliwieniem omijania sankcji przez Rosję i wezwały inne kraje do dołączenia do nałożonych przez grupę restrykcji wymierzonych w rosyjską gospodarkę.

„W przeddzień rocznicy (inwazji) potwierdzamy nasze niezachwiane poparcie dla Ukrainy i wspólnie potępiamy rosyjską agresję” – dodano.

Spotkanie ministrów finansów i szefów banków centralnych państw G7 odbyło się w czwartek przed zaplanowanym na piątek w Bengaluru spotkaniem w szerszym gronie – państw G20. (PAP)

kjm/ ap/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

02.04.2023 @ 13:00

Kiermasz

09.04.2023 @ 14:00

Polskie Spotkanie Wielkanocne