New York
81°
Fair
5:40 am8:23 pm EDT
5mph
49%
29.93
FriSatSun
86°F
84°F
88°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Publicystyka
Turystyka

Kraków: Sukiennice zapraszają na swoje święto

29.07.2023

Krakowskie Sukiennice – uznawane za najstarszy dom handlowy w Polsce – będą obchodzić we środę swoje święto. Tegorocznym obchodom przyświeca hasło „Hala kupiecka Sukiennic to też muzeum”, a jego uczestnicy będą mogli bezpłatnie zwiedzić zabytek.

Święto Sukiennic obchodzone jest od 2005 roku 2 sierpnia dla upamiętnienia restauracji zabytkowej hali dokonanej w latach 1875-1879 przez architekta Tomasza Prylińskiego. To jemu słynny krakowski zabytek zawdzięcza obecny wygląd.

Organizatorem wydarzenia jest Towarzystwo Kram, zrzeszające część kupców handlujących w Sukiennicach. Jak poinformowała PAP jego prezes Małgorzata Rusiłko, do udziału w obchodach zaproszeni są wszyscy chętni – mieszkańcy Krakowa i turyści.

Święto rozpocznie się w środę 2 sierpnia w południe. O pełnych godzinach zaplanowano bezpłatne oprowadzania po zabytku pod hasłem „Sukiennice od A do Z”, w trakcie których przewodnicy z Muzeum Krakowa przybliżą dzieje i architekturę budynku, opowiedzą o wielu funkcjach tego miejsca, m.in. handlowej, reprezentacyjnej czy też muzealnej. O godz. 16 odbędzie się zwiedzanie w wersji angielskiej.

Między godz. 17 i 19 zwiedzający będą mogli zobaczyć muzeum obejmujące podziemną trasę turystyczną pod Rynkiem Głównym. Ponadto osoby odwiedzające Sukiennice w dniu ich święta i robiące tam zakupy w kramach otrzymają bezpłatne bilety do muzeum w podziemiach Rynku.

W ciągu całego dnia obchodom towarzyszyć będzie krakowska i polska muzyka ludowa, a w hali Sukiennic serwowany będzie słodki poczęstunek.

Sukiennice na krakowskim Rynku Głównym, w których handel prowadzony jest od XIII wieku, są jednym z symboli miasta. Pierwszy kamienny budynek stanął w tym miejscu tuż po nadaniu miastu przywileju lokacyjnego w roku 1257. Ślady tej budowli zachowały się tylko w piwnicach. W drugiej połowie XIV wieku wzniesiono w centrum Rynku Głównego murowaną halę w stylu gotyckim, w której handlowano suknem. Budynek spłonął w wielkim pożarze miasta w 1555 roku.

Sukiennice odbudowano w stylu renesansowym – stały się jednym z najbardziej rozpoznawalnych przykładów tego nurtu w Krakowie. Najbardziej charakterystycznym motywem jest arkadowa attyka (projekt Jana Marii Padovano), maskująca dach, zwieńczona fantazyjnym grzebieniem z rzeźbami maszkaronów.

W kolejnych wiekach Sukiennice zaczęły podupadać; gruntowny remont i przebudowę przeprowadzono dopiero w latach 70. XIX wieku. Dobudowano wówczas ostrołukowe arkadowe podcienia, mieszczące eleganckie sklepy i kawiarnie. Na piętrze otwarto galerię malarstwa polskiego. Obecnie na parterze Sukiennic znajduje się 55 kramów w dwóch rzędach, w których można nabyć biżuterię, pamiątki czy rękodzieła.(PAP)

autor: Rafał Grzyb

rgr/ mok/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner