New York
39°
Clear
7:03 am4:28 pm EST
7mph
53%
30.2
MonTueWed
48°F
55°F
57°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat
Publicystyka
Kultura

„Królowa”, „The Crown”, „Randka z królową”. Filmy i seriale, które przybliżają postać Elżbiety II

18.09.2022

8 września w wieku 96 lat zmarła brytyjska królowa Elżbieta II. Była pierwszą osobą w historii brytyjskiego, a wcześniej angielskiego tronu, która mogła obchodzić 70-lecie panowania. Mimo powściągliwego stylu bycia potrafiła rozbudzać zainteresowanie opinii publicznej, stając się bohaterką filmów – fabularnych, dokumentalnych – oraz seriali, a nawet animacji dla dzieci. Prezentujemy najważniejsze z nich.

„A Queen is Crowned”, film dokumentalny, 1953 r.

„A Queen is Crowned” to pozycja z 1953 r. nakręcona przez Michaela Waldmana, której narratorem jest aktor i dwukrotny zdobywca Oscara – Laurence Olivier. Tekst napisał dramaturg Christopher Fry.

Kiedy królowa Elżbieta II była koronowana 2 czerwca 1953 r., wielu czołowych twórców kina otrzymało zlecenie uwiecznienia tej chwili na taśmie filmowej w kolorze. Dokument prezentuje przebieg uroczystości, jej przepych i podniosły charakter, a wszystko opatrzone jest komentarzem Oliviera.

Ścieżka muzyczna zagrana przez London Symphony Orchestra pod batutą sir Malcolma Sargenta podkreśla atmosferę tej tak ważnej dla Brytyjczyków chwili. Film został uhonorowany nagrodami Złotego Globu, BAFTA i nominacją do Oscara.

„The Crown”, serial, 2016 r.

Brytyjsko-amerykański, wielokrotnie nagradzany serial Netflixa „The Crown”, którego pierwszy sezon miał premierę w 2016 r., przedstawia losy Elżbiety II od momentu śmierci króla Jerzego VI i objęcia przez nią tronu. Młodziutka Elżbieta musi nauczyć się godzić sprawy wielkiej polityki i życie prywatne. Serial pokazuje także wydarzenia towarzyszące panowaniu królowej, m.in. wielki smog londyński, kryzys sueski, katastrofę w Aberfan.

W królową wcieliły się Claire Foy (nagrodzona Złotym Globem w 2017), Olivia Colman (nagrodzona Złotym Globem w 2020). W 5 i 6. sezonie serialu, do którego zdjęcia zostały zawieszone z powodu śmierci królowej, Elżbietę II zagra Imelda Staunton, aktorka znana najbardziej z roli Dolores Umbridge w serii o Harrym Potterze. Jednym z reżyserów „The Crown” jest Stephen Daldry.

„Królowa”, film, 2006 r.

Akcja „Królowej” (reż. Stephen Frears) rozpoczyna się latem 1997 r. Brytyjska opinia publiczna jest wstrząśnięta wiadomością o śmierci księżnej Diany. Królowa Elżbieta II, którą tragiczna wieść zastaje w rezydencji na szkockiej prowincji, odgradza się od medialnej burzy murami zamku Balmoral. Tłumy składają hołd zmarłej księżnej i coraz głośniej domagają się reakcji dworu. Prasa zaczyna atakować rodzinę królewską.

Helen Mirren za kreację tytułową w „Królowej” otrzymała nagrodę za najlepszą rolę kobiecą na festiwalu filmowym w Wenecji oraz statuetkę Oscara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej.

„Królowa Elżbieta, jakiej nie znacie”, film dokumentalny, 2022 r.

Wyemitowany w BBC 29 maja 2022 r., dla upamiętnienia Platynowego Jubileuszu Królowej, film dokumentalny „Królowa Elżbieta, jakiej nie znacie” składa się z niepublikowanych dotąd zdjęć i filmów wykonanych przez brytyjską rodzinę królewską. Dokument ukazuje okres od narodzin monarchini aż po czas jej koronacji.

Film zawiera najwcześniejszy znany materiał z życia monarchini, przedstawiający królową w wózku w 1926 r. Pokazuje również jej zabawę z siostrą na terenie zamku Balmoral oraz w czasie podróży z rodzicami do RPA na pokładzie pancernika Royal Navy HMS Vanguard w 1947 r.

Elżbietę II możemy podziwiać także m.in. tuż po zaręczynach z księciem Filipem, gdy chwali się pierścionkiem.

Na ekranie zobaczyć można również rzadkie ujęcia królowej z jej stryjem Jerzym, księciem Kentu, oraz zdjęcia rodziny królewskiej w Balmoral w 1951 r., rok przed śmiercią króla Jerzego VI. Reżyserem dokumentu jest Simon Finch.

„Randka z królową”, film, 2015 r.

„Kobieca wersja +Jak zostać królem+”, „niezwykle ciepła komedia”, „cudowna ucieczka od rzeczywistości” – tak o „Randce z królową” pisali zagraniczni krytycy. Film o brytyjskiej rodzinie królewskiej wyreżyserował Julian Jarrold.

„Randka z królową”, czyli „nieopowiedziana dotąd historia pierwszej miłości Elżbiety II”, to opowieść fikcyjna, inspirowana jednak prawdziwymi wydarzeniami.

Akcja filmu toczy się w jedną, szczególną noc – 8 maja 1945 r., gdy mieszkańcy Londynu wylegają na ulice i świętują z powodu zakończenia II wojny światowej w Europie. Brytyjskie księżniczki, 19-letnia Elżbieta i jej 15-letnia siostra Małgorzata, wymykają się z oficjalnego przyjęcia. Podekscytowane ruszają w miasto, aby włączyć się w zbiorową euforię.

Gdy Małgorzata znika w tłumie razem z grupą świętujących kapitanów marynarki, Elżbieta poznaje młodego lotnika Jacka. Zderzenie odmiennych światów tej nietypowej pary doprowadza do serii zabawnych pomyłek. Jack nie wie, kim jest Elżbieta, ona z kolei jest nieświadoma jego tajemnicy.

„Randka z królową” („A Royal Night Out”) to produkcja brytyjska. Trójkę głównych bohaterów zagrali: Sarah Gadon (jako Elżbieta), Bel Powley (jako Małgorzata) i Jack Reynor (w roli Jacka). W obsadzie są też Emily Watson i Rupert Everett, którzy wcielili się w króla i królową.

„Premierzy królowej”, film dokumentalny, 2022 r.

6 lutego 2022 r. królowa Elżbieta II obchodziła 70. rocznicę zasiadania na tronie. Dokument pokazuje relacje między królową a jej czternastoma premierami – od Winstona Churchilla, przez Margaret Thatcher, aż po Borisa Johnsona.

Mimo że królowa Wielkiej Brytanii nie ma bezpośredniej władzy politycznej, co tydzień przyjmuje na audiencji premiera. W filmie osobiści sekretarze, eksperci polityczni i znawcy Pałacu Buckingham ujawniają, o czym dyskutuje się podczas tych tajnych spotkań oraz jak bardzo osobiste upodobania i niechęci determinują relacje między rodziną królewską a rządem.

„Elżbieta i Małgorzata. Miłość i lojalność”, film dokumentalny, 2020 r.

O skomplikowanych relacjach łączących Elżbietę II ze zmarłą w 2002 r. księżniczką Małgorzatą traktuje dokument „Elżbieta i Małgorzata. Miłość i lojalność”.

Księżniczka Małgorzata uchodziła za imprezującą buntowniczkę, która nieraz zawstydzała królową Elżbietę II swoim skandalicznym życiem. Jednak mimo tych ekscesów między siostrami przetrwała silna więź, która narodziła się już w czasach dzieciństwa. Twórcy dokumentu przedstawiają szczegóły z życia dworu brytyjskiego oraz ujawniają, jak wiele musiała poświęcić księżniczka Małgorzata dla dobra rodziny i monarchii.

„Corgi, psiak królowej”, film animowany, 2019 r.

Po części o królowej brytyjskiej traktuje także film animowany z 2019 r. „Corgi, psiak królowej”. Głównym bohaterem animacji dla dzieci jest pupil królowej Elżbiety II, czyli Rex, który mieszka w Pałacu Buckingham razem z trzema innymi psami rasy corgi. Podczas wizyty Donalda Trumpa i Melanii Trump Rex przypadkiem gryzie prezydenta USA w nogę. Królowa jest na niego bardzo zła. Rex postanawia opuścić posiadłość. Sympatyczny zwierzak niespodziewanie dla siebie samego trafia z dworu królewskiego do schroniska.

Za reżyserię animacji odpowiadają Ben Stassen i Vincent Kesteloot. W oryginalnej wersji językowej głosu królowej użyczyła Julie Walters, a w polskiej Elżbieta Kijowska. (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY