New York
45°
Cloudy
6:45 am7:16 pm EDT
5mph
85%
29.95
WedThuFri
54°F
48°F
55°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat

Ks. Koprianiuk: ponad 11 tys. pielgrzymów z Polski zapisało się już na ŚDM w Lizbonie

17.02.2023

Ponad 11 tys. pielgrzymów z Polski zapisało się już na Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie. Spodziewamy się, że w sierpniowym spotkaniu z papieżem w Portugalii weźmie udział ok. 15 tys. młodych z naszego kraju – powiedział PAP dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM ks. Tomasz Koprianiuk.

Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Lizbonie w dniach od 1 do 6 sierpnia 2023 roku pod hasłem „Maryja wstała i poszła z pośpiechem”. Centralne wydarzenia ŚDM, czyli spotkania z papieżem, poprzedzą dni w diecezjach.

„W systemie krajowym zgłoszonych już jest ok. 300 grup z całej Polski na ŚDM, co daje liczbę ponad 10 tys. pielgrzymów. Każdego dnia dopisują się nowe grupy” – poinformował PAP ks. Tomasz Koprianiuk.

Zwrócił uwagę, że ponadto blisko 1 tys. osób zapisało się tylko w systemie lizbońskim. „Tym samym na ŚDM w Lizbonie łącznie zapisało się już 11 tys. pielgrzymów z Polski” – wyjaśnił.

Zaznaczył, że „według szacunków polskiego biura ŚDM do Portugali pojedzie około 15 tys. pielgrzymów z naszego kraju w wieku od 14 do 30 lat”. „To blisko 10 tys. osób więcej niż zakładaliśmy w wakacje” – zauważył. Wielu Polaków planuje pojechać indywidulanie, bez rejestracji. Dla tych pielgrzymów w czasie ŚDM będą przygotowane tzw. wolne sektory.

Ks. Koprianiuk poinformował, że obecnie trwają zamówienia na tzw. polski pakiet ŚDM. Wyjaśnił, że zamówienia pakietu dokonuje się przez system polskiej rejestracji. W skład pakietu polskiego wchodzą koszulka i kapelusz w barwach polskich, flaga, okulary przeciwsłoneczne, apteczka, subskrypcja Biblii Audio do końca roku, modlitewnik pielgrzyma, publikacja o Polsce. Ważnym elementem pakietu jest ubezpieczenie.

Obok pakietów polskich są także pakiety lizbońskie. Uczestnicy, którzy wybiorą pakiet z noclegiem, zostaną zakwaterowani w domach rodzinnych, pawilonach, szkołach, salach gimnastycznych i innych przestrzeniach zbiorowych. Każdy uczestnik musi zabrać ze sobą śpiwór i materac.

Natomiast grupy, które zdecydują się na pakiet lizboński bez noclegu, muszą zorganizować się w sposób najbardziej odpowiadający ich potrzebom.

Ks. Koprianiuk zwrócił uwagę, że noc z 5 na 6 sierpnia 2023 r. po czuwaniu pielgrzymi spędzą na świeżym powietrzu w miejscu celebracji. W związku z tym, każdy z nich powinien zabrać ze sobą śpiwór i karimatę.

Sam udział w ŚDM, a więc uczestnictwo w mszy św., w czasie otwarcia ŚDM, ceremonii powitania, drodze krzyżowej, wigilii wieczornej oraz mszy św. misyjnej – jest bezpłatny. Dla osób, które nie zarejestrowały się w systemie polskim lub lizbońskim organizatorzy przygotują określone sektory.

Ze względów logistycznych i bezpieczeństwa Krajowe Biuro Organizacyjne ŚDM zachęca jednak, aby zarejestrować się na ŚDM przez polski lub lizboński system i wykupić pakiet pielgrzyma. W zależności od rodzaju pakietu, można mieć zapewnioną np. możliwość zjedzenia posiłku w specjalnie wyznaczonych miejscach, nocleg czy bilety na przejazdy do miejsc celebracji, co ułatwia udział w wydarzeniach. W razie jakiegoś wypadku dużo łatwiej wówczas pomóc takim osobom, ponieważ zapisując się przez system pozostawiają swoje dane.

Centralne uroczystości inaugurujące ŚDM odbędą się we wtorek 2 sierpnia 2023 r. mszą św. Papież Franciszek przybędzie do Lizbony 4 sierpnia. W kolejnych dniach odbędą się wydarzenia zwane „Festiwalem Młodych” poświęcone kulturze kraju, z którego pochodzą młodzi. W piątek zaplanowano drogę krzyżową, a w nocy z soboty na niedzielę odbędzie się nocne czuwanie z papieżem. ŚDM zakończy msza św. posłania w niedzielę rano.

ŚDM poprzedzi tzw. tydzień w diecezjach. Pielgrzymi z Polski spędzą go w siedmiu diecezjach na północy Portugalii, m.in. w takich miejscowościach jak: Porto, Coimbra, Lamego, Braganca, Viana, Vila Real czy Braga, a poszczególne grupy mogą sobie wybrać diecezję, do której pojadą.

Pomysłodawcą Światowych Dni Młodzieży był papież Jan Paweł II. Pierwsze międzynarodowe spotkanie młodych odbyło się w dniach 29-31 marca 1985 r. w Rzymie pod hasłem: „Abyście umieli zdać sprawę z nadziei, która jest w was”. Następne, już pod nazwą ŚDM, odbyły się na szczeblu diecezji i parafii 23 marca 1986 r. Od tego czasu, co dwa lub trzy lata młodzi z całego świata spotykają się z Ojcem Świętym w wybranym miejscu, a co roku, wcześniej w Niedzielę Palmową, a teraz w niedzielę Chrystusa Króla, ze swoim biskupem na obchodach diecezjalnych. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

02.04.2023 @ 13:00

Kiermasz

09.04.2023 @ 14:00

Polskie Spotkanie Wielkanocne